wtorek, 18 październik 2022 14:28

Zagrożenia w Twoim domu – sposoby na zabezpieczenie go

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
czujniki zalania pomieszczeń czujniki zalania pomieszczeń pixabay

Dom jest dla każdego z nas miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie. Jednak może on ulec zniszczeniu, przez chwilową nieuwagę domowników.

Pożary czy zalania domów zdarzają się nagminnie. Jeśli dochodzi już do zaprószenia ognia czy zalania to najbardziej zagrożone są osoby mieszkające w tym domu – ich życie i zdrowie, ale i również przedmioty znajdujące się w nim. Zabezpieczenie przed zagrożeniami, jakie mogą wystąpić w Twoim domu, powinno być sprawą najwyższej wagi. Istnieje kilka sposobów, aby ustrzec się przed nimi.

Bezpieczeństwo to priorytet – odpowiednie czujniki pomogą Ci zadbać o ochronę domu

Ogień czy woda to żywioły, z którymi nie ma żartów. Choć są to niezbędne składniki do codziennego funkcjonowania, należy uważać z ich stosowaniem. Nierzadko w domach są montowane piece na paliwo stałe, takie jak węgiel czy drewno. A co za tym idzie, zagrożenia związane z ogniem, czy z tzw. ,,cichym zabójcą'', którym jest niewyczuwalny tlenek węgla – czad. Jeśli dostanie się on do organizmu człowieka w nadmiernej ilości, skutkiem tego może być uduszenie. Najłatwiejszym, ale i najbardziej kosztownym sposobem na zminimalizowanie tych niebezpieczeństw byłaby wymiana pieca na bezemisyjną pompę ciepła. Jednak koszt z tym związany jest dość spory i niewiele osób może sobie na to pozwolić. Tańszym, ale również skutecznym zabezpieczeniem będzie zakup czujników czadu. Ważne jest również, aby często wietrzyć pomieszczenia oraz robić przeglądy kominów. Jeśli chodzi o ogień, to można się przed nim ustrzec, poprzez ograniczenie kontaktu materiałów łatwopalnych z ogniem.

Jeśli któryś z naszych sprzętów ulegnie uszkodzeniu, np. pralka czy zmywarka i zacznie się z nich wydobywać woda, to czujniki zalania mogą nas o tym poinformować. Warto kupić je od sprawdzonego dostawcy, np. https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/czujniki-zalania-pomieszczen/czujniki-zalania-woda. Czujniki zalania można zamontować w łazience pod szafką umywalkową albo sedesem, natomiast w kuchni dobrym miejscem będzie szafka pod zlewem. Informują one charakterystycznym dźwiękiem o usterce, co pozwala na szybką reakcję i podjęcie działań.

Włamania, kradzieże – jak się ich ustrzec?

Jednym ze sposobów, który nie wymaga nakładu finansowego, jest poproszenie sąsiadów o spojrzenie na Twoje podwórko i dom, od czasu do czasu. Można również upozorować swoją obecność. Jeśli żyjesz w dobrych relacjach z sąsiadem albo może być to ktoś z rodziny, to możesz poprosić o zasłonięcie zasłon na noc, albo podlanie kwiatów a przy okazji zapalenie światła wieczorem. Niedrogim, ale skutecznym sposobem będzie również zainwestowanie w czujniki ruchu, które zapalają światło, kiedy ktoś przechodzi. Tworzą one złudne wrażenie, że ktoś jest w domu i otworzy za chwilę drzwi. Alarm wyposażony w migające diody również jest dobrym sposobem. Najczęściej włamywacz, widząc zabezpieczenia domu, już na starcie zniechęca się. Jeśli już dojdzie do włamania, alarm uruchamia się, informując o tym numery, które zostały wprowadzone do systemu. Dodatkowo jest emitowany dźwięk oraz sygnał świetlny. Jeśli masz możliwość i budżet pozwala Ci na to, to warto zamontować rolety antywłamaniowe. Warto również zabezpieczyć piwnicę. Jest ona często jednym z wielu miejsc, do których włamywacze lubią zajrzeć, mimo że trzymamy tam przetwory. Trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić z zabezpieczaniem jej, ponieważ złodziej może pomyśleć, że jest tam coś cennego.

Domy bez zabezpieczeń są miejscem zagrożonym. Warto pomyśleć, już przy jego budowie, o instalacji czujników oraz alarmów, mogących ustrzec przed zalaniem, pożarem czy włamaniem. Czasem sam alarm czy ostrożność domowników może nie wystarczyć.

Wyświetlony 731 razy