sobota, 01 kwiecień 2023 11:49

Rolety transparentne czy zaciemniające? Jaki rodzaj osłon wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Rolety Rolety mat.prasowe

Rolety transparentne i rolety zaciemniające to dwa świetne rozwiązania do osłony okien od nadmiaru słońca.

 

Między roletami transparentnymi a zaciemniającymi są jednak spore różnice w sposobie działania. Poznaj zatem zalety obu tych rodzajów osłon okiennych, tak aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Czym dokładnie różnią się rolety zaciemniające od transparentnych?

Rolety zaciemniające to takie, które blokują światło słoneczne praktycznie całkowicie. Dzięki temu możesz osiągnąć chłód i przyjemny mrok, nawet podczas największego natężenia słońca. Materiał w takich roletach jest gruby i gęsty. W przypadku rolet drewnianych czy bambusowych ważne są jak najmniejsze przerwy między kolejnymi listewkami. Z kolei rolety transparentne mają za zadanie przepuścić część światła słonecznego. Przy zamawianiu takich rolet zazwyczaj masz do wyboru kilka wersji materiału o różnych stopniach przepuszczalności światła. Dzięki temu możesz jest dostosować do efektu, jaki chcesz osiągnąć oraz ekspozycji danego okna na słońce.     

Kiedy warto postawić na rolety transparentne?

Rolety transparentne to świetny wybór wszędzie tam, gdzie chcesz zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczenia latem, ale nie być zmuszonym do korzystania ze sztucznego światła. Rolety transparentne stworzą bardzo przytulną atmosferę i pozwolą odpoczywać lub pracować przy naturalnym oświetleniu zmiękczonym i rozproszonym przez częściowo przezroczysty materiał. Bardzo dobrze sprawdzą się w kuchni, salonie czy gabinecie.

Rolety transparentne możesz również zastąpić innymi roletami przepuszczającymi część światła. Mogą to być:

  • rolety dzień noc – według życzenia mogą one przepuszczać część światła lub je blokować,
  • rolety typu screen – przepuszczają część słońca oraz zapewniają widoczność z wnętrza na zewnątrz – jak lustro weneckie.

Kiedy jednak wybrać rolety zaciemniające?

Rolety zaciemniające najlepiej sprawdzają się tam, gdzie zależy Ci na całkowitym zablokowaniu słońca. Najczęściej stosowane są na przykład w pomieszczeniach, takich jak:

  • sypialnia,
  • pokój dziecka,
  • salon,
  • gabinet, pracownia, biuro,
  • pomieszczenia z widokiem na ulicę.

W sypialni, która ma okna skierowane na wschód, szczelne zasłonięcie okna pozwoli Ci lepiej spać i nie budzić się o świcie (szczególnie latem, gdy dzień wstaje szybko). Tak samo dobrze rolety zaciemniające sprawdzą się w pokoju dziecka. W salonie dość często chcemy osiągnąć zaciemnienie, aby móc w takich warunkach obejrzeć film lub też uniknąć spojrzeń sąsiadów podczas włączonego oświetlenia. Podobnie jest, jeśli któreś z Twoich wnętrz ma okna na poziomie ulicy i wieczorem czy w dzień chcesz się po prostu od niej odciąć.

Również we wszelkiego rodzaju pracowniach, gabinetach czy biurach słońce może mocno nagrzewać pomieszczenie. Zbyt wysoka temperatura czy padanie promieni na monitor komputera może mocno przeszkadzać w efektywnej pracy, dlatego warto wtedy postawić na rolety zaciemniające. Dają one też więcej możliwości bycia dekoracyjną częścią wystroju wnętrza, na przykład w stylu skandynawskim czy angielskim.      

Wybór sposobu osłaniania okien należy do Ciebie i zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i jak mocno nasłonecznione jest dane pomieszczenie. Ważne jest też dopasowanie rolety do stylu i wystroju całego pomieszczenia, w którym planujesz je zamontować.

Wyświetlony 450 razy