piątek, 31 lipiec 2020 17:37

Rodzaje instalacji centralnego ogrzewania

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
instalacja centralnego ogrzewania instalacja centralnego ogrzewania

Instalacje centralnego ogrzewania zainstalowane w domu umożliwiają jednoczesne ogrzewanie kilku pomieszczeń. Prawidłowy dobór instalacji c.o. do mieszkania zapewnia przytulne ciepło i dogrzanie w zimowe miesiące. Trendy związane z instalacjami również ulegają zmianie i obecnie chętniej wybiera się ogrzewanie grawitacyjne czy rozdzielaczowe. Jakie istnieją rodzaje instalacji centralnego ogrzewania i które najlepiej wybrać?

 

Jakie wyróżniamy rodzaje instalacji grzewczej?

Odpowiednio dobrana instalacja centralnego ogrzewania jest ważnym elementem każdego domu, gdyż będzie zapewniała ciepło, ale też nie będzie powodowała jego ubytków. Ponadto stosuje się również rozwiązania, które będą nie tylko ekonomiczne, ale i estetyczne. W niepamięć odeszły żeliwne grzejniki, które zabierały wiele miejsca, czy takie, które nie ogrzewały właściwie pomieszczeń. Jakie obecnie stosuje się rodzaje instalacji centralnego ogrzewania?

Grawitacyjna instalacja centralnego ogrzewania 

Ten typ instalacji c.o. charakteryzuje tym, iż obieg wody nie jest wymuszony poprzez działanie pompy obiegowej, a zachodzi właśnie w sposób grawitacyjny. To znaczy, że ogrzana woda się unosi, a schłodzona obniża. Dzieje się tak przez różnicę gęstości wody. 

Ten typ instalacji centralnego ogrzewania wymaga rur o dość grubej średnicy (aby podczas przepływu wody nie dochodziło do oporów i zastojów). Taka instalacja musi zostać odpowiednio zamontowana, istotne są tu zwłaszcza spadki. W tego typu instalacjach stosuje się zazwyczaj kotły na paliwo stałe. 

Tego rodzaju instalacje mają swoje minusy, gdyż wymagane są tutaj grzejniki, od których nie czuć wyraźnego ciepła, a może zdarzyć się i tak, że te najdalej zamontowane od kotła, mogą być chłodne. Ponadto w samym kotle musi panować bardzo wysoka temperatura sięgająca od 90 do 70oC)

Ogrzewanie rozdzielaczowe

Taka instalacja gwarantuje równomierne rozsyłanie ciepła, dlatego jest obecnie tak popularna. Ten typ instalacji centralnego ogrzewania nazywany jest również ogrzewaniem podłogowym. 

W ogrzewaniu podłogowym ciepło jest rozprowadzane równomiernie, co nie przyczynia się do jego utraty. Ten typ ogrzewania sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Przy dobrze wykonanej instalacji temperatura podłogi powinna mieć nawet 25 stopni.  

Ważnym elementem jest również sterowanie tego typu instalacją centralnego ogrzewania i obiegiem rozdzielaczy, dzięki którym można ogrzewać tylko wybrane partie domu. Ten element jest również szczególnie ważny w razie awarii, gdyż wtedy odcina się tylko określoną część. 

Ogrzewanie podłogowe jest odpowiednie dla osób, które lubią zmiany w aranżacji wnętrz oraz tych, które cierpią na choroby układu oddechowego. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania w trybie podłogowym kurz i inne pyły nie są unoszone ku górze. 

W tych dwóch rodzajach instalacji należy zwrócić również uwagę na aspekt ekonomiczny: ogrzewanie podłogowe jest droższe, ale też jest w nich mniejszy ubytek ciepła. Natomiast w ogrzewaniu instalacyjnym na pewno oszczędza się na samej instalacji oraz czasie, jaki trzeba poświęcić na założenie tego rodzaju ogrzewania. 

Wyświetlony 1329 razy