Walory dekoracyjne betonu
Ostatnimi czasy zauważamy, że beton nie pełni jedynie funkcji konstrukcyjnej, a sprawdza się również jako element dekoracyjny. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie każdy beton ma te same właściwości (w tym ozdobne) i jeśli zależy Ci na walorach estetycznych, to najlepszym rozwiązaniem jest beton architektoniczny. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie betonu, poznaj różnice pomiędzy konstrukcyjnym, a architektonicznym i oceń, który lepiej sprawdzi się w realizacji Twoich planów.
Beton architektoniczny, czyli jaki?
Jak już wiesz, beton architektoniczny jest stosowany przede wszystkim w celach dekoracyjnych, dlatego idealnie wpisuje się w aranżację wnętrz, szczególnie w nowoczesnym budownictwie. Coraz częściej jest spotykany w nowych biurowcach, w obiektach publicznych oraz w budownictwie mieszkaniowym - w towarzystwie szkła, drewna i innych industrialnych elementów. Poza walorami dekoracyjnymi beton architektoniczny sprawia, że powierzchnia sufitu lub ścian jest znacznie bardziej trwała i wytrzymała, niż w przypadku użycia innych materiałów, co tylko utwierdza jego silną pozycję na rynku.
Klasyczna mieszanka, czyli beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny jest najczęściej stosowany i według specjalistów z Betoniarnia Bydgoszcz, tym mianem określa się materiał od klasy betonu C16/20 i wzwyż. Jak sama nazwa wskazuje, beton ten jest przeznaczony do budowy konstrukcji budynku, w szczególności do wznoszenia ścian, stropów i słupów. Wystarczy wybrać ten o odpowiedniej klasie, aby zapewnić dużą wytrzymałość i trwałość konstrukcji. Warto wspomnieć, że mieszankę betonową możesz przygotować na placu budowy samodzielnie lub za pomocą profesjonalnej betoniarni.
Beton architektoniczny i konstrukcyjny - różnice
Zanim przystąpisz do zakupu betonu, warto upewnić się czym różnią się mieszanki konstrukcyjne od architektonicznych i na spokojnie zastanowić się, której z nich lepiej spełni swoją rolę. Podstawową różnicą między mieszankami jest klasa betonu - najpopularniejszą dla konstrukcyjnego jest klasa C20/25, która zapewnia wytrzymałość i nośność elementów. Architektoniczny natomiast ma niższe klasy, co zapewnia mu większą plastyczność i mniejszą wytrzymałość. Różnica między betonami dotyczy również sposobu nakładania - architektoniczna odmiana musi zostać ułożona za pomocą deskowania, które najlepiej jeśli wykona doświadczona ekipa budowlana. Beton konstrukcyjny natomiast wymaga mniejszego nakładu pracy i zaangażowania - najczęściej ląduje w przygotowanych formach, a jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę to niwelowanie pęcherzyków powietrza, które mogłyby osłabić wytrzymałość konstrukcji.
Niewątpliwie największą różnicą jest efekt wizualny mieszanek. Do betonu architektonicznego często dodawane są pigmenty, a jego powierzchnia jest gładka i równa, dzięki czemu dobrze prezentuje się we wnętrzach. Natomiast beton konstrukcyjny jest chropowaty i szary, dlatego wykorzystanie go jako elementu wykończenia nie będzie najlepszym pomysłem.