wtorek, 13 kwiecień 2021 11:18

Rekuperacja Nowy Sącz - skuteczny sposób na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
AKWIN AKWIN pixabay

Jedną z najważniejszych kwestii, o jakie musimy zadbać w każdym domu i budynku, jest odpowiednia wentylacja. Nowe, energooszczędne budownictwo niweluje proces wentylowania grawitacyjnego, dlatego niezbędne jest znalezienie odpowiedniej alternatywy, która zagwarantuje nam dostęp do świeżego powietrza z zewnątrz, przy jednoczesnym zapewnieniu szczelności budynku.

Rozwiązaniem jest zastosowanie rekuperacji. Czym jest rekuperacja, jakie zyskamy z tytułu jej wykorzystania oraz jakie inne zalety wniesie ona do naszego życia?

Czym jest rekuperacja? 

Rekuperacja to proces, w którym energia z zanieczyszczonego powietrza jest odzyskiwana za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego rekuperatorem. Rekuperacja to rozwiązanie, które zagwarantuje nam energooszczędny sposób na wymianę powietrza na świeże w budynku. Jak to działa? Świeże powietrze z zewnątrz jest filtrowane odchudzone o zawartość CO2. Trafia ono wewnątrz budynku, zapewniając nam świeżość powietrza przez cały rok, bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Rekuperacja to integralna część każdego projektu domu pasywnego. Bez niego nie ma możliwości zadbania o zdrowy przepływ powietrza, który gwarantowany jest przez tę technologię. W Nowym Sączu instalacją systemu rekuperacji zajmuje się specjalistyczna firma AKWIN.

Na jakie oszczędności możemy liczyć, wdrażając rekuperację?

Zastosowanie rekuperacji wpłynie również pozytywnie na koszty ogrzewania domu w sezonie zimowym. Choć na samym początku inwestycja w system wentylacji mechanicznej może skutecznie odstraszyć, to jednak właśnie w zimę wentylacja naturalna powoduje największe straty ciepła, a co za tym idzie, zwiększa koszta ogrzewania. W dłuższym okresie rekuperator zwróci się z nawiązką. Ogrzewanie domu z wykorzystaniem rekuperacji zapewni nam komfort cieplny przy małym zaangażowaniu innego systemu ogrzewania. 

Jakie inne korzyści wynikają z rekuperacji?

Oprócz naturalnych oszczędności, które w dłuższym okresie powinny stanowić czynnik decydujący o wykorzystaniu zjawiska rekuperacji, rozwiązanie to niesie za sobą wiele innych korzyści. Rekuperacja to przede wszystkim możliwość oczyszczenia powietrza z kurzu, ale też cząsteczek smogu, grzybów, pleśni oraz bakterii i wirusów. Dodatkowo powietrze, którym oddycha cała rodzina, jest wolne od dwutlenku węgla, oraz wcześniej wspomnianego smogu czy cząsteczek alergenów. Taka zmiana jakości powietrza w domu pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, jakość snu oraz stan zdrowia całej rodziny. Rekuperacja to obowiązkowa inwestycja w domach pasywnych i zalecane rozwiązanie w innych budynkach - dzięki niemu bez otwierania okien będziemy mieli dostęp do świeżego powietrza.

Wyświetlony 1006 razy