wtorek, 29 listopad 2022 16:17

Okna i drzwi energooszczędne zewnętrzne – mariaż troski o komfort i... pieniądze

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
okna energooszczędne okna energooszczędne mat.prasowe

Tworząc drużynę piłkarską trzeba dobrać zawodników pod kątem boiskowych zadań poszczególnych graczy – muszą być więc napastnicy, pomocnicy, obrońcy i bramkarz.

Zespół złożony z samych napastników, choćby byli najwyższej światowej klasy, poniesie sromotną klęskę. Podobnie jest w budownictwie, gdzie nawet najdoskonalszy projekt energooszczędnego domu nie znajdzie odzwierciedlenia w rzeczywistości jeśli nie zadba się o właściwe materiały i elementy, bowiem dopiero ich kompleksowe i komplementarne zastosowanie przyniesie pożądany efekt.

Ciepły dom

To określenie ma bardzo szerokie konotacje. W przenośni niesie ze sobą przytulność, bezpieczeństwo i komfort – także psychiczny. Ciepła domowego ogniska nie da się wyrazić w stopniach Celsjusza, jest przecież sumą spełnionych oczekiwań, a nawet marzeń mieszkańców. My jednak skupmy się na podstawowym, technicznym znaczeniu tego stwierdzenia. Zatrzymanie maksymalnej ilości ciepła wewnątrz budynku jest zadaniem o stosunkowo wysokim stopniu komplikacji, ze względu na mnogość mających na ten proces wpływ czynników. Wystarczy uświadomić sobie, jakie straty cieplne generują poszczególne elementy domu. Na czołowych miejscach w tej niechlubnej statystyce znajdują się – dach i ściany, ale niewiele pod tym względem ustępuje im stolarka otworowa, czyli mówiąc prościej okna i drzwi.

Nieszczelne drzwi i okna mogą odpowiadać za nawet 30% całości strat cieplnych budynku, a co za tym idzie – za niepotrzebnie zwiększone wydatki na ogrzewanie, co jest szczególnie odczuwalne w zimniejszych miesiącach. W sytuacjach ekstremalnych, czyli przy wyjątkowo starej i nieszczelnej stolarce, mieszkańcy mogą skarżyć się na chłód i wiatr wiejący spod okien i drzwi – przestrzega Anna Franczyk, ekspert marki OknoPlus.

Dlatego zapobiegając tym ze wszech miar niekorzystnym zjawiskom należy przede wszystkim skupić się na doborze okien i drzwi zewnętrznych energooszczędnych – tak dla domów nowych, jak i termomodernizowanych.

 Optymalne rozwiązanie – okna energooszczędne

Oszczędzanie energii jest w naszych czasach już nie modą, ale zwykłą koniecznością. W przypadku ogrzewania nie chodzi tutaj o przezimowanie w kilku warstwach odzieży czy pod grubym kocem, ale o zapewnienie domownikom pełnego komfortu termicznego przy jednoczesnej redukcji wydatków na dogrzanie pomieszczeń. Z pomocą przychodzą okna energooszczędne, znajdujące się w ofercie każdego poważnego producenta. I natychmiast rodzi się pytanie – jak odróżnić taki wyrób od zwykłego okna?

Okno energooszczędne charakteryzuje się przede wszystkim niskim współczynnikiem przepuszczalności ciepła. Warunki Techniczne 2021 określają maksymalną wartość Uw na 0,9 W/m2K, trzeba jednak pamiętać, że na ostateczną wysokość tego parametru wpływa wiele składowych, którym należy się przyjrzeć dokonując wyboru – mówi Anna Franczyk, OknoPlus.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna energooszczędne?

Największą część każdego okna stanowi przeszklenie, i to ono w lwiej części odpowiada za finalną wartość współczynnika przenikania ciepła. Nowoczesne okna energooszczędne wyposaża się w pakiety szybowe, w których przestrzeń pomiędzy taflami szkła wypełniona jest doskonale izolującym gazem szlachetnym. Zestawy złożone z trzech szyb mają Ug na poziomie 0,4-0,7 W/m2K, a czteroszybowe nawet jedynie 0,3 W/m2K, czyli zbliżonym do izolacyjności termicznej murowanych ścian. Dodajmy, że istotna jest jakość nie tylko pakietu szybowego, lecz także profilu, uszczelek i okuć.

By uchronić dom przed stratami ciepła nie wystarczy jednak zadbać tylko o okna. Energooszczędne muszą być też drzwi.

Konieczne dopełnienie – drzwi energooszczędne

Zewnętrzne, nie zawsze korzystne warunki atmosferyczne nie powinny mieć wpływu na mikroklimat panujący w domu. Odpowiednia jakość stolarki okiennej to jedno, ale na niewiele się zda, jeśli to od drzwi właśnie będzie ciągnęło chłodem. Warto zatem postawić na drzwi energooszczędne zewnętrzne, odznaczające się znakomitymi parametrami technicznymi.

0,57 W/m2K dla drzwi pełnych i 0,89 W/m2K w modelach z pakietem szybowym – tak niskie wartości współczynnika przenikania ciepła osiągnęliśmy dzięki zastosowaniu paneli nakładkowych z wypełnionej pianką blachy aluminiowej solidnej grubości. Całość jest dodatkowo zabezpieczona czteromilimetrową gumą dylatacyjną – podkreśla ekspert.

Nie sposób pominąć kolejnej cechy charakteryzującej nowoczesne drzwi energooszczędne: zewnętrzne wrażenie estetyczne. Mnogość kolorów paneli, aplikacji, sposobów wykończenia, a także wersji przeszklenia oraz dodatków, jak klamki, pochwyty czy samozamykacze – to wszystko sprawia, że bez problemu dobierzemy drzwi energooszczędne zewnętrzne do każdego projektu domu.

drzwi energooszczędne

drzwi energooszczędne

Oszczędzają bogaci – i nam się opłaci!

Z pewnością nowa stolarka otworowa jest niemałym wydatkiem. Dlatego trzeba pamiętać, że nie w każdym domu i nie w każdym pomieszczeniu niezbędne są okna czy drzwi o najwyższych możliwych parametrach – żeby niepotrzebnie nie przepłacać. To po pierwsze. Po drugie zaś ważna jest świadomość, że to inwestycja na lata, zatem błędem byłoby rozliczanie jej na krótką metę. Okna energooszczędne i drzwi zewnętrzne w końcowym rozrachunku okażą się rozwiązaniem przynoszącym konkretne oszczędności, nawet po odjęciu kosztów ich zakupu.

Wyświetlony 599 razy