poniedziałek, 11 lipiec 2022 14:38

Od czego zacząć urządzanie mieszkania deweloperskiego?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
mieszkania z ogrodami w Oławie mieszkania z ogrodami w Oławie pixabay

Udało Ci się kupić wymarzone mieszkanie z rynku pierwotnego? Wszystkie formalności masz już za sobą? Pozostaje się tylko wprowadzać? Hola, hola! Zanim rozsiądziesz się wygodnie na nowej sofie w salonie, zostało Ci jeszcze jego urządzenie…

Jedni na tę myśl wpadają w entuzjazm, drudzy w lekką dozę przerażenia. Niezależnie od nastawienia, musisz przez to przebrnąć. Urządzenie mieszkania według określonych wytycznych pomoże Ci w tym - zaoszczędzi Twój czas, nerwy i pieniądze. Unikniesz w ten sposób wielu problemów i nieprzyjemnych niespodzianek. W poniższym artykule dostaniesz kilka wskazówek. Do dzieła!

Stan deweloperski – co w ogóle oznacza? 

Wnętrze mieszkania jest całkowicie „surowe”. Jego późniejszy wygląd zależeć więc będzie od gustu oraz możliwości finansowych. W większości przypadków spodziewaj się tylko tynków na ścianach, wylewki pod posadzkę oraz najbardziej potrzebnych instalacji: elektrycznej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej. 

Zacznijmy od pomiarów

Dobrze zaprojektowane wnętrze zaczyna się od dokładnego pomiaru. Nawet jeśli przy zakupie dostajesz dokumentację techniczną z pomiarami, warto jest to zrobić też osobiście na żywo. Niestety ludzie często o tym zapominają. Pamiętaj, aby zmierzyć każdą ścianę, biorąc pod uwagę wszelkie otwory okienne, drzwiowe, kaloryfery i inne instalacje.  Do tego koniecznie zmierz wysokość pomieszczeń. 

Zadaj sobie kilka pytań

Liczba przyszłych domowników, przyzwyczajenia i potrzeby. To powinno wpływać na wybór projektu i rozkładu mieszkania. Co musi znaleźć się w mieszkaniu? Jaki wystrój wnętrz nam się podoba? Jak odpoczywamy i spędzamy wolny czas? Wanna czy prysznic? Jakich mebli i urządzeń potrzebujemy w poszczególnych pomieszczeniach? Pytania te pozwolą lepiej poradzić sobie z planowaniem aranżacji i układu wnętrza.  

Często popełnianym błędem jest brak zaplanowanego miejsca na urządzenia oraz większy sprzęt domowy (odkurzacz czy suszarka do ubrań). Są to przedmioty niezbędne do codziennego funkcjonowania, a zarazem nie są wyjątkowo efektowne wizualnie. Zaplanuj więc miejsce, w którym będziesz je przechowywać. Może być to wydzielony schowek lub duża szafa w przedpokoju.

Zbieranie inspiracji i rozwiązań

Znasz dokładne wymiary mieszkania oraz potrzeby wszystkich domowników? Zacznij zbierać  inspiracje, ciekawe pomysły i rozwiązania. Czerp je zewsząd, począwszy od odwiedzanych miejsc do zwykłego przeglądania Internetu. Zapoznaj się z najpopularniejszymi stylami projektowania wnętrz i na tej podstawie dobieraj wyposażenie oraz materiały wykończeniowe.

Zobacz również: mieszkania z ogrodami w Oławie i ich możliwości aranżacyjne

Ustal budżet

Po określeniu zakresu prac oraz zapotrzebowania na wszelkie wyposażenie domu, ale przed wybraniem się na pierwsze zakupy, koniecznie ustal budżet w oparciu o swoje oszczędności i możliwości finansowe. W tym celu wystarczy arkusz Excel, w którym zapiszesz wszelkie wydatki z podziałem na grupy.

Jak stworzyć wizualizację mieszkania?

Po przejściu przez wszystkie poprzednie kroki, zajmij się wizualizacją mieszkania. Dobrym sposobem jest skorzystanie z darmowych programów do aranżacji wnętrz. Dzięki nim możesz w szybki i efektowny sposób zaplanować rozkład całego mieszkania. Efekt zobaczysz w wizualizacji 3D, co da Ci ogrom satysfakcji i motywację do dalszej pracy.

Opisane powyżej wskazówki to pierwsze kroki, które warto poczynić, decydując się na samodzielne urządzanie mieszkania od stanu deweloperskiego. Przechodź przez nie po kolei, aby przebrnąć przez cały proces bezproblemowo. Urządzaj z pasją, ale i z rozsądkiem!

 
Wyświetlony 662 razy