niedziela, 17 kwiecień 2022 10:32

Meble łazienkowe - czym najlepiej kierować się przy ich wyborze?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
meble łazienkowe meble łazienkowe pixabay

Meble przeznaczone do łazienki, to modele o dość specyficznych właściwościach. Ich najważniejsze cechy to ciekawy wygląd, pojemność, funkcjonalność, a także specyficzny kształt, który nie przytłacza pozostałego, łazienkowego wyposażenia. Jak zatem dobrać właściwe meble łazienkowe do określonego pomieszczenia?

 

Wymiary łazienki i ogólny projekt

Najważniejszym kryterium decydującym o zastosowaniu konkretnych mebli są wymiary łazienki. Warto przed ich zakupem podzielić (choćby na kartce papieru) powierzchnię łazienki na specjalne strefy, w obrębie których dane meble powinny się pojawić. W przygotowanym w ten sposób rysunku warto uwzględnić rozmiar poszczególnych mebli, dzięki czemu będzie można łatwiej je rozmieścić.

Materiały i ich jakość

Wybierając meble łazienkowe trzeba pamiętać, że jest to wyposażenie na lata. Tutaj nie ma miejsca na półśrodki, dlatego warto postawić wyłącznie na te meble, które są starannie wykonane, odporne na zarysowania, a także na bezpośrednie oddziaływania mechaniczne. Warto też postawić na modele, które są łatwe w czyszczeniu. Dzięki temu ich piękny wygląd będzie zachowany na długie lata.

Wytrzymałość mebla

Warunkiem decydującym o zakupie konkretnego mebla łazienkowego jest jego odporność na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć (co oczywiste) i środki czystości. Struktura mebli powinna zostać wykonana z drewna, które nie pęcznieje na skutek oddziaływania wilgoci, pary wodnej i podwyższonej temperatury. Uwagę należy zwrócić również na zawiasy, łączniki i okucia, które powinny być pokryte warstwą zabezpieczającą je przed korozją.

Aranżacja pomieszczenia

Funkcjonalne i nowoczesne meble łazienkowe do domu i mieszkania powinny być dopasowane do aranżacji pomieszczenia. Razem powinny one - wraz z pozostałym wyposażeniem - tworzyć jednorodną, harmonijną całość. Meble warto dobrać w ten sposób, aby uniknąć "efektu przypadkowości". Bądź co bądź, łazienka musi być odpowiednio zaplanowana i to w każdym możliwym detalu.

Ochrona wnętrza

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu dane meble chronią swą zawartość np. przed dziećmi. Niektóre z nich mogą zawierać chemikalia (np. płyny żrące, czyszczące, proszki do prania) lub przedmioty ostre (np. maszynki do golenia). Ważne, aby znajdowały się one na tyle wysoko, by dziecko nie miało do nich dostępu. Dobrym pomysłem jest zakupienie szafek na specjalny kluczyk, dzięki któremu dzieci z pewnością się do nich nie dostaną.

Podsumowując, idealne meble łazienkowe to połączenie funkcjonalności, jakości i bezpieczeństwa.

Wyświetlony 851 razy