piątek, 07 kwiecień 2023 15:14

Listwy przypodłogowe - jak wybrać odpowiednie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
barlinek barlinek Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Listwy podłogowe pełnią we wnętrzu funkcję zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Ich wybór powinien być jednak dobrze przemyślany, dzięki czemu będą stanowić idealne wykończenie. Kiedy wybrać białe listwy przypodłogowe? Jaki materiał listew będzie najlepszy? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. 

 

Jakie są dostępne rodzaje listew przypodłogowych?

W każdym wnętrzu listwy przyścienne pełnią ważną rolę. Nie tylko sprytnie ukrywają nierówności pomiędzy ścianą a podłogą, ale też stanowią wykończenie, które wpływa na estetykę całego pomieszczenia. Listwy ochraniają też ścianę przed zabrudzeniami jakie mogą powstać podczas mycia posadzki. Ponadto, za listwami można schować nieestetyczne przewody, dzięki czemu stają się one zupełnie niewidoczne. Wybór listew powinien odbywać się na etapie wykańczania wnętrza, tuż po położeniu podłóg i wykończeniu ścian. Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt, należy dobrać odpowiednio dobrać listwy. Ich producenci, jak na przykład barlinek, posiadają w swojej ofercie listwy w wielu kolorach, które wykonane są z różnorodnych materiałów. Do najpopularniejszych zaliczają się listwy przypodłogowe MDF oraz listwy przypodłogowe PCV. Goszczą one w wielu wnętrzach - znajdują zastosowanie zarówno lokalach mieszkalnych, jak i użytkowych. Dobrym wyborem, zwłaszcza do drewnianych paneli podłogowych, będzie też drewniana listwa przypodłogowa, zaś w nowoczesnych pomieszczeniach sprawdzą się cienkie listwy metalowe o minimalistycznym charakterze. 

Na co zwrócić uwagę wybierając listwy przypodłogowe?

Warto pamiętać, że listwy muszą stanowić uzupełnienie wnętrza. Powinny przede wszystkim tworzyć harmonijną całość z posadzką, aby prezentować się naprawdę estetycznie. Oprócz ich koloru i materiału, z którego są wykonane, należy również mieć na uwadze ich wysokość. Za pomocą listew można bowiem zaakcentować proporcje danego wnętrza. Wyższe listwy w odcieniu posadzki optycznie powiększą powierzchnię podłogi, zaś te w kolorze kontrastującym z barwą ściany mogą skutecznie ją optycznie skrócić. W małych pomieszczeniach najlepiej stosować wąskie listwy, które będą w tym samym kolorze lub o ton ciemniejszym niż ten, który ma podłoga. Równie uniwersalnym rozwiązaniem, zarówno w przypadku podłóg drewnianych, jak i wykładzin, jest montaż białych i szarych listew. Wysokiej jakości białe listwy przypodłogowe będą prezentować się świetnie nie tylko wtedy, gdy zostaną idealnie dopasowane do koloru podłogi lub ściany. Kiedy będą z nimi kontrastować, zaprezentują się wyjątkowo stylowo, co sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzach o nowoczesnym charakterze. Preferując minimalizm warto natomiast postawić na wąskie listwy aluminiowe, które idealnie współgrają z nieco ascetycznym stylem pomieszczeń. 

Wyświetlony 398 razy