piątek, 07 kwiecień 2023 15:17

Jakie baterie umywalkowe wybrać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
baterie umywalkowe baterie umywalkowe Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Planując aranżację łazienki, zwykle sporo uwagi poświęcamy dopasowaniu odpowiednich płytek i armatury, zaplanowaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów czy też odpowiedniego umiejscowienia świateł. Często w całym tym procesie umykają nam poboczne aspekty, jak na przykład bateria umywalkowa.

Tymczasem wcale nie jest to drobiazg. Takie detale odgrywają ważną rolę, gdyż spełniają funkcje czysto użytkowe, ale również i dekoracyjne. Podpowiadamy, czym sugerować się, wybierając baterie umywalkowe i jaki wariant okaże się najbardziej praktyczny.

1. Baterie umywalkowe - sposób montażu

2. Bateria umywalkowa - sposób obsługi

3. Jak dobrać baterię do umywalki?

4. Wielkość i kolor

Obecnie baterie umywalkowe są dostępne w bardzo szerokim asortymencie. Wybierając konkretny model, należy mieć na uwadze również pewne techniczne ograniczenia. Nie w każdej łazience i nie w każdym miejscu można zainstalować chociażby baterie umywalkowe podtynkowe.

Baterie umywalkowe - sposób montażu

Zanim skierujesz swoje kroki do sklepu, warto sprawdzić, jakie dokładnie mamy możliwości wyboru. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia kilka typów - w zależności od sposobu ich montażu.

  • Bateria umywalkowa stojąca

Baterie umywalkowe stojące są montowane bezpośrednio w misie umywalki, w specjalnie przygotowanym otworze. To zdecydowanie najbardziej obszerna kategoria, a jednocześnie najbardziej uniwersalna, reprezentowana przez szeroką gamę wzorów.

  • Bateria umywalkowa nablatowa

Baterie nablatowe określa się także mianem baterii wolnostojących. Są one sytuowane bezpośrednio na blacie szafki umywalkowej, w towarzystwie nowoczesnych umywalek nablatowych. Ciekawą alternatywą dla nich mogą być rzadziej spotykane baterie stojące podłogowe - montowane w posadzce, w łazienkach, w których instalację wodną można poprowadzić w podłodze.

  • Bateria umywalkowa ścienna

Ten wariant baterii umywalkowych doskonale sprawdzi się w łazienkach, w których każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. W tej kategorii mieści się bateria umywalkowa podtynkowa oraz natynkowa.

Bateria umywalkowa - sposób obsługi

Sposób obsługi baterii umywalkowej w bezpośredni sposób przekłada się na wygodę codziennego użytkowania. Jakie typy baterii możemy wyróżnić zgodnie z tym aspektem?

  • baterie dwuuchwytowe - wyposażone w dwa pokrętła: jedno do ciepłej, jedno do zimnej wody, oraz centralnie umieszczoną wylewkę; obecnie jest to wariant stosunkowo rzadko spotykany, gdyż ustąpił pola szerokiej gamie nowoczesnych baterii umywalkowych,
  • baterie umywalkowe jednouchwytowe - wyposażona w jedną dźwignię i głowicę mieszającą, dzięki którym można ustawić strumień wody o odpowiedniej sile i temperaturze,
  • baterie ze sterownikiem elektrycznym - wyposażone w sterownik - mechanizm pozwalający na kontrolę parametrów wody.

Istnieją także baterie samozamykające, jednak znajdują one zastosowanie przede wszystkim w przestrzeniach publicznych.

Jak dobrać baterię do umywalki?

Najważniejszą kwestią podczas zakupu baterii jest jej optymalne dopasowanie do modelu umywalki łazienkowej. To gwarancja, że nie pojawią się problemy związane z przeciekaniem kranu lub rozchlapywaniem wody. Nawet najpiękniejsza bateria nie spełni swojego zadania, jeśli nie dopilnujesz tej kwestii. Wybierając konkretny model, należy mieć na uwadze również pewne techniczne ograniczenia. Nie w każdej łazience i nie w każdym miejscu można zainstalować chociażby baterie umywalkowe podtynkowe. Wybierając konkretny model, należy mieć na uwadze również pewne techniczne ograniczenia. Nie w każdej łazience i nie w każdym miejscu można zainstalować chociażby baterie umywalkowe podtynkowe.

Wyświetlony 445 razy