piątek, 20 maj 2022 17:16

Jak przedłużyć żywotność okien?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Okucia do okien Okucia do okien pixabay

Budując dom chcemy, by służył nam przez długie lata. Jak tylko to możliwe staramy się uniknąć utrudnień i kosztów związanych z remontami oraz wymianą poszczególnych elementów.

Dotyczy to również okien i drzwi, gdyż każda wymiana wiąże się z dużymi niedogodnościami dla mieszkańców. Dlatego, aby nasze okna i drzwi rzeczywiście skutecznie spełniały swoją funkcję, należy regularnie poddawać je zabiegom konserwacyjnym, przedłużającym ich żywotność. Sprawdź, w jaki sposób powinno się wykonywać przegląd okien.

O co należy zadbać?

Przede wszystkim powinniśmy regularnie myć okna. Wszelkie zanieczyszczenia, które dostają się pomiędzy skrzydło ramę mogą w dłuższej perspektywie wnikać głębiej i z czasem powodować zakłócenia pracy wszelkich elementów ruchomych.

Oprócz podstawowych zabiegów co jakiś czas powinniśmy szczegółowo sprawdzić okna i drzwi pod kątem ewentualnych usterek, a także zabezpieczyć przed wpływem czynników zewnętrznych lub uszkodzeń mechanicznych. Warto wówczas pamiętać również o sprawdzeniu rozwiązań dodatkowych, takich jak wywietrzniki do okien czy systemy monitorowania.

Najważniejsze rzeczy

Profile okienne – od ich oczyszczenia i sprawdzenia powinno się rozpoczynać przegląd. Podczas otwierania, zamykania oraz uchylania okien do profili dostają się zanieczyszczenia w postaci kurzu czy piachu. Podstawowym zadaniem jest więc pozbycie się ich przy pomocy miękkiej szczotki lub odkurzacza. Mycie należy wykonać bez użycia agresywnych środków chemicznych. Można również w tym celu skorzystać z wąskiej szczotki dedykowanej do czyszczenia profili okiennych.

Mechanizmy – zawiasy oraz elementy okuć mogą ulec poluzowaniu, a nawet odkształceniom pod wpływem częstego otwierania i zamykania okna. Dlatego należy sprawdzić prawidłowe działanie wszystkich mechanizmów. Najłatwiej to zrobić poprzez zwrócenie uwagi na to, czy konieczne jest użycie nadmiernej siły do otworzenia lub zamknięcia. Jeśli tak, warto dokonać regulacji zawiasów w oknach.

Okucia – wyregulowane okucia powinny zostać czym prędzej odpowiednio nasmarowane. Ułatwi to dalszą pracę elementów i zabezpieczy je przed szybką deregulacją. W tym celu należy skorzystać z dedykowanych środków smarnych przeznaczonych do konserwacji okuć. Zabieg ten warto wykonywać przynajmniej raz w roku. Nie należy przekręcać ani regulować elementów ryglujących przy pomocy kombinerek lub młotka. W przypadku poważniejszych uszkodzeń należy skontaktować się z serwisem.

Uszczelki – konserwacja gumowych uszczelek w oknie powinna być wykonywana dwa razy do roku. Materiał, z którego są one wyprodukowane, jest szczególnie narażony na wpływ zmian temperatur oraz odkształcenia, wskutek czego mogą one pękać lub przepuszczać powietrze, wpływając negatywnie na szczelność okien. Specjalne preparaty smarują, pielęgnują, pomagają odzyskać sprężystość i przedłużają żywotność uszczelek. W razie potrzeby można również rozważyć wymianę wszystkich uszczelek. Na rynku dostępny jest szeroki wybór uszczelek w różnych kształtach, które można dopasować do naszych okien. Taki proces możemy przeprowadzić samodzielnie lub zwrócić się do serwisu okien.

Jak zająć się konserwacją okien drewnianych?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać podczas konserwacji okien wykonanych z tego naturalnego materiału, są oględziny pod kątem ewentualnych rys i uszkodzeń. Jeśli na lakierowanej powłoce widać defekty, trzeba miejsce to oczyścić, wyrównać i ponownie pomalować fragment ramy. Całość można również zabezpieczyć preparatem chroniącym powierzchnię przed wilgocią.

Okucia do okien drewnianych należy nasmarować specjalnym olejem lub smarem. Zapobiega on nadmiernemu tarciu i chroni metal przed korozją. Tak zabezpieczona konstrukcja będzie odporna na trudne warunki pogodowe, dlatego czynność tę warto wykonać zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

Jak zająć się konserwacją okien plastikowych?

Okna plastikowe wymagają znacznie mniej działań konserwacyjnych. Materiał PVC jest wodoodporny, dlatego większość czynności skupia się wokół zabezpieczenia metalowych elementów konstrukcji. Coroczny przegląd jest jednak konieczny – dzięki temu okna mogą skutecznie sprawować swoją rolę przez długie lata, a po tym czasie zostać powtórnie wykorzystane dzięki recyklingowi. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla osób, które mają na względzie troskę o środowisko.

Powierzchnie należy oczyścić nieagresywnymi środkami, aby uniknąć wpływu substancji na uszczelki czy okucia. Okucia do okien PCV należy nasmarować oraz sprawdzić, czy mechanizm działa prawidłowo. Dzięki temu nie ulegną nadmiernej eksploatacji.

Jak zająć się konserwacją okien aluminiowych?

Z aluminium trudno pozbyć się nieestetycznych rys, dlatego działania konserwacyjne powinny zacząć się znacznie wcześniej i opierać się o regularne sprawdzanie stanu ramy oraz uważne, delikatne czyszczenie. Do konserwacji aluminiowej stolarki okiennej należy stosować wyłącznie preparaty przeznaczone do ochrony aluminium. Okucia do okien aluminiowych powinny, podobnie jak ramy, zostać odpowiednio zaimpregnowane. Dzięki temu okna wykonane z tego wytrzymałego materiału posłużą przez dziesiątki lat.

Jak zająć się konserwacją okien aluminiowo-drewnianych?

Konserwacja elementów okien aluminiowo-drewnianych łączy w sobie czynności wskazane wcześniej dla obu tych materiałów.

Konserwacja okien — potrzebne akcesoria

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju są konserwowane okna, wstępne czyszczenie należy wykonać wilgotną, miękką ściereczką. Warto również pamiętać o stosowaniu rękawiczek ochronnych podczas korzystania z preparatów do impregnacji. Konieczne będzie też użycie odpowiednich środków do zabezpieczenia danego rodzaju stolarki okiennej. Pomocne mogą okazać się narzędzia, które ułatwią dostęp do mechanizmów takich jak zawiasy czy okucia.

Wyświetlony 945 razy