piątek, 27 maj 2022 10:34

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dobór pompy ciepła Warszawa dobór pompy ciepła Warszawa pixabay

Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie systemów grzewczych. Nie da się ukryć, że w obliczu rosnących cen dosłownie wszystkiego, większość z nas czuje również niesamowitą potrzebę poszukiwania oszczędności.

Jak wiadomo na samym wstępie będziemy próbowali zredukować ewentualne koszty eksploatacji naszej posesji. Z racji jednak tego, że z niektórych wygód jak chociażby komfort cieplny, nie da się zrezygnować, zmuszeni jesteśmy do poszukiwania bardziej alternatywnych rozwiązań. Pompy ciepła takie właśnie są. Jednak, by pompy ciepła rzeczywiście były ekonomiczne, muszą zostać odpowiednio dobrane. Jak więc to zrobić?

Dobór mocy pompy ciepła- jak zrobić to dobrze?

Dobór mocy pompy ciepła jest najważniejszym parametrem i czynnikiem, który zadecyduje o tym, czy będzie ona działać wydajnie i efektywnie. Jednak jak dobrać moc pompy ciepła do budynku? Otóż jest to zadanie z pozoru nieskomplikowane, jednak w praktyce, może okazać się nieco trudniejsze. Dlaczego? Trzeba będzie jak najdokładniej wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Sprawia to dużo problemów, więc dobór pompy ciepła Warszawa, to jednak z usług oferowanych przez firmy. Wówczas zadanie to można powierzyć na ręce specjalistów i nie stresować się koniecznością wykonywania obliczeń. Jeśli jednak jesteśmy na tyle uparci, by zrobić to samodzielnie to możemy wykonać obliczenia na podstawie:

  • ilości dotychczas zużytego paliwa
  • jeśli inwestycja jest dopiero w budowie, projektant będzie znał dokładną wartość zapotrzebowania energetycznego budynku
  • na podstawie wieku i kubatury nieruchomości

Warto jednak pamiętać, że o wiele mniej narażonym na błąd będą wyliczenia, które zostaną zlecone firmom zewnętrznym. Wówczas możliwie jest wręcz perfekcyjne dobranie parametrów pompy ciepła.

Jaki rodzaj pompy ciepła dobrać?

Okazuje się, że pompa ciepła oprócz grzania, pompa ciepła może również chłodzić. Wówczas klimatyzacja do mieszkania Warszawa jest możliwa za pomocą jednego urządzenia głównego. Jednak konieczne pojawia się zwrócenie uwagi na to, czy wybieramy pompę ciepła z odpowiednią mocą chłodniczą. Co prawda parametr ten odnosi się głównie do tego, z jaką największą mocą sprężarka może pobrać ciepło z dolnego źródła. Niemniej jednak to właśnie moc chłodnicza warunkuje również to, czy z pomocą pompy ciepła będziemy mogli również chłodzić budynek w najbardziej upalne dni. Jak więc widać pompa ciepła ma mocno wszechstronne zastosowanie. Warto dokładnie przemyśleć jej odpowiedni dobór i cieszyć się jej wydajnością.

Wyświetlony 771 razy