Dlaczego elektrośmieci są tak niebezpieczne?
Elektroodpady są wyjątkowo groźne, a niestety, często trafiają na zwykłe wysypiska śmieci lub co gorsza, są wyrzucane do lasu albo rowu. Co konkretnie czyni je takim zagrożeniem? W sprzęcie elektronicznym niezbędne jest zastosowanie toksycznych związków chemicznych. Dopóki są one zamknięte w szczelnej obudowie, nie stanowią problemu, ale gdy sprzęt się wyrzuci do śmietnika, to może spowodować jego pęknięcie i tak właśnie toksyny przedostają się do środowiska naturalnego.
W elektrośmieciach znajduje się między innymi rtęć, która nawet w niewielkich ilościach powoduje silne zatrucie organizmu. Powszechnie wykorzystywane w elektronice są metale takie jak chrom, ołów, kadm, które mogą spowodować uszkodzenia układu oddechowego i układu krążenia, niszczą szpik kostny oraz ważne organy wewnętrzne, przyczyniają się do rozwoju nowotworów. Drażniąco na drogi oddechowe działa benzen i styren, obecne w drukarkach laserowych. Dla przyrody bardzo groźny jest freon przyspieszający powstawanie dziury ozonowej.
Mimo wiedzy, jak szkodliwe potrafią być elektrośmieci, zdecydowana ich większość nie jest poddawana właściwemu recyklingowi, tylko trafia na nielegalne wysypiska. Recykling zaś bardzo się przyczynia do oczyszczania środowiska naturalnego z niebezpiecznych substancji, nie mówiąc już o tym, że podczas utylizacji da się odzyskać wiele cennych pierwiastków do ponownego użycia.
Gdzie powinno się wyrzucać elektrośmieci?
Elektroodpady można zanieść do sklepu, jeśli kupuje się nowe urządzenie tego samego typu, natomiast stary sprzęt, którego się nie wymienia, najwygodniej będzie oddać do zakładu utylizacyjnego. Ułatwia to oferta dostępna na odbiorydomowe.pl. Właściciel musi tylko wypełnić formularz – podaje się w nim adres, piętro, typ urządzenia i jego stan techniczny. Przyjmowane są sprzęty nawet bardzo stare i zupełnie zniszczone, muszą jednak być one kompletne, z wszystkimi częściami i przewodami
.