Jak działają elektryczne kurtyny powietrzne?
Najczęściej kurtyny powietrza montuje się nad drzwiami. Alternatywą jest zamocowanie ich obok drzwi. Najczęściej powietrzna kurtyna elektryczna składa się z wentylatora oraz wymiennika ciepła. Połączone siły obu urządzeń są w stanie oddzielić dwie strefy, różniące się między sobą temperaturą (na zewnątrz i we wnętrzach). A wszystko to także podczas otwierania drzwi. Kurtyna powietrza poniekąd sprzyja oszczędnościom ponoszonym na ogrzewanie i klimatyzowanie pomieszczeń.
Atuty
Poza niższymi kosztami związanymi z ograniczeniem strat cieplnych a uwagę zasługuje możliwość współpracy kurtyn powietrznych z systemem otwierania i zamykania drzwi. Ponadto generowany podczas otwierania i zamykania drzwi ruch powietrza jest na tyle silny, że insekty i inne owady mają problem z dostaniem się do środka. Podobnie jest z cząstkami pyłów.
Czym kierować się przy wyborze?
Kurtyna powietrza winna być dopasowana do wielkości otworu drzwiowego czy skrzydła bramy. Ponadto przy zakupie trzeba pamiętać o różnicy temperatur i ciśnień, w jakich może ona pracować. Im większy przeciąg, tym, wyższa moc. Warto też zastanowić się nad zakupem urządzenia z możliwością regulowania siły nawiewu oraz grzania.
Inne wykorzystanie
Kurtyny powietrzne spotyka się nie tylko w miejscach o natężeniu ruchu pieszego. Na rynku są rozwiązania skierowane między innymi do chłodni i mroźni – tutaj ich rolą jest zabezpieczenie przed dostawaniem się do środka ciepłego powietrza. Dzięki temu, że kurtyna elektryczna tworzy niewidzialną i skuteczną barierę zapobiegającą mieszaniu się powietrza, zdaje egzamin w takich miejscach, jak laboratoria chemiczne, warsztaty czy pracownie.
Jako ciekawostkę należy uznać fakt, że w krajach, gdzie nie ma prawnego obowiązku wydzielania przestrzeni dla palących i niepalących, z powodzeniem montuje się elektryczne kurtyny powietrza. W Polsce kurtyny są jeszcze bardziej polecane, aby skuteczniej oddzielić strefę dla palących w restauracji, w pubie czy w dyskotece.
Konserwacja
Kurtyny elektryczne nie są bardzo skomplikowane. Stąd konserwacja ogranicza się do regularnego czyszczenia zabrudzeń obudowy i innych elementów. Ponadto trzeba weryfikować stan filtrów – zanieczyszczone osłabiają skuteczność. Szczegóły dotyczące częstotliwości (wymiany lub czyszczenia) powinny znajdować się w instrukcji obsługi urządzenia.