poniedziałek, 07 listopad 2022 14:04

Baterie łazienkowe – jak wybrać odpowiednią baterie i cieszyć się nią przez długie lata?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
baterie łazienkowe baterie łazienkowe mat.prasowe

Wybór baterii do łazienki jest niezwykle ważny. Muszą pasować do aranżacji wnętrza, a oferowane przez nie rozwiązania techniczne powinny być praktyczne i pomocne w oszczędnej eksploatacji wody.

Producenci oferują bogaty wybór baterii łazienkowych. Poniżej podstawiliśmy rodzaje baterii stosowanych w łazience, tak by wybór odpowiedniej baterii był jak najłatwiejszy.

Rodzaje baterii łazienkowych

Z jakich baterii korzystamy w łazience? Bateria umywalkowa to najczęściej używana bateria łazienkowa. Najważniejszym kryterium różnicującym ten rodzaj baterii jest typ montażu. Wyróżniamy tutaj 4 główne typy baterii. 

 • Bateria stojąca, sztorcowa jest montowana na umywalce lub na blacie. W tym drugim przypadku musimy zdecydować się na wersję wysoką.
 • Bateria umywalkowa ścienna podtynkowa prezentuje się niezwykle efektownie, cała instalacja jest schowana w ścianie.
 • Bateria umywalkowa ścienna natynkowa - stosowana coraz rzadziej, jest montowana na ścianie nad umywalką.
 • Bateria umywalkowa wolnostojąca montowana w podłodze do umywalek wolnostojących - to innowacyjne i bardzo eleganckie rozwiązanie.

Kolejnym kryterium podziału jest sposób obsługi. W tym przypadku wyróżniamy 3 główne kategorie.

 • Bateria umywalkowa jednouchwytowa - bardzo popularna, o szerokim wzornictwie.
 • Bateria umywalkowa dwuuchwytowa - coraz rzadziej stosowana, mniej komfortowa w użyciu i nieekonomiczna.
 • Rzadziej stosowane w prywatnych łazienkach są baterie pneumatyczne, czasowe oraz elektroniczne, bezdotykowe.

Kolejna kategoria baterii łazienkowych to baterie wannowe. W zależności od wybranej wanny, musimy dobrać pasującą do niej baterię. W tej kategorii mamy 5 typów baterii.

 • Bateria wannowa ścienna natynkowa - wykorzystywana jest do wanien przyściennych i montowana bezpośrednio na ścianie nad wanną.
 • Bateria wannowa ścienna podtynkowa - wszystkie elementy instalacyjne są schowane w ścianie.
 • Bateria wannowa wolnostojąca, stojąca na podłodze – bardzo efektowna, stosowana do wanien wolnostojących.
 • Bateria wannowa stojąca na półce, wannie - jest to bateria wielootworowa, montowana na rancie wanny lub przygotowanej przy niej półce.
 • Bateria wannowa napełniana przez przelew – ze ściany nie wystaje wylewka, miejsce wypływu wody jest dyskretnie ukryte.

Zródło shutterstock

Baterie prysznicowe, inaczej natryskowe to niezbędny element wyposażenia łazienki z prysznicem. Ze względu na sposób obsługi baterie prysznicowe dzielimy na jednouchwytowe i dwuuchwytowe. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy baterie montowane na ścianie, tzw. ścienne oraz montowane w ścianie, czyli podtynkowe, które większość mechanizmu posiadają w ścianie, dlatego zajmują dużo mniej miejsca.

Źródło www.in360.pl

Baterie łazienkowe, na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zarówno w przypadku baterii wannowej, jak i prysznicowej, wygodnym, bezpiecznym i ekologicznym wyborem jest montaż baterii termostatycznej, w której sami ustalamy żądaną temperaturę wody. Przy wyborze, poza względami technicznymi i osobistymi upodobaniami, kierujmy się przede wszystkim oszczędnością wody. W czasach wysokiej świadomości ekologicznej wybierajmy baterie wyposażone w perlator, ogranicznik przepływu wody, baterie z eko-przyciskiem lub sterowane fotokomórką. Dostępne są nawet baterie z sygnalizacją świetlną LED.

Popularne baterie łazienkowe, hit ostatnich lat!

Hitem ostatnich lat są baterie podtynkowe. Oszczędność detali i minimalistyczny design nadają łazience nowoczesnego wyglądu. Dzięki mniejszej ilości widocznych elementów łatwiej się je pielęgnuje i utrzymuje w czystości. Najczęściej wybieranymi bateriami są te w kolorze chromu. Użytkownicy, którzy chcą bardziej wyróżnić swoje wnętrze coraz częściej sięgają po te w czarnym wykończeniu. Złoto wybierają miłośnicy elegancji i stylu glamour. Coraz bardziej modna staje się także biała armatura łazienkowa, dająca efekt sterylnej i krystalicznie czystej łazienki.

Podsumowując, na rynku jest mnogość i różnorodność baterii łazienkowych. Najlepszym wyborem są baterie, które łączą solidne wykonanie, atrakcyjny wygląd i łatwość obsługi. Pamiętajmy, żeby wszystkie pochodziły od jednego producenta, unikniemy w ten sposób różnic w odcieniu oraz z jednej linii stylistycznej, która zapewni spójność całej aranżacji. Zakup baterii renomowanego i doświadczonego producenta, to gwarancja baterii najwyższej jakości.

Wyświetlony 612 razy