piątek, 13 sierpień 2021 19:30

Automatyka domowa w wersji bezprzewodowej

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
nowe mieszkania w Strzelcach Krajeńskich nowe mieszkania w Strzelcach Krajeńskich Zdjęcie autorstwa Max Vakhtbovych z Pexels

Nowoczesność kojarzy się nierozerwalnie z kilkoma pojęciami, takimi jak: automatyzacja pewnych procesów i zmniejszenie liczby obowiązków.

Jeśli połączymy je z innowacyjnymi technologiami, otrzymujemy systemy automatyki domowej, którymi można sterować głosem lub smartfonem – bez żadnych kabli, całkowicie bezprzewodowo.

Automatyka domowa – elementy systemu

Systemy automatyki domowej są modułowe, co oznacza, że posiadają wiele modułów sterowania poszczególnymi elementami domu. Najczęściej stosuje się automatyzację:

  • otwierania i zamykania bramy wjazdowej,
  • włączania i wyłączania oświetlenia,
  • sterowania roletami przeciwwłamaniowymi,
  • wyłączania urządzeń elektrycznych.

Wszystko dzieje się za sprawą ustalonego wcześniej scenariusza, który jest uruchamiany na przykład po wykryciu telefonu w zasięgu odbiornika radiowego lub Wi-Fi. Może to być także komenda głosowa lub gest. Czego jednak nie ma w takich systemach? Kabli! Warto także pamiętać, że automatyka domowa nie musi oznaczać aż tak zaawansowanych rozwiązań. Masz w mieszkaniu robota sprzątającego, a Twój telewizor włącza ulubiony program po komendzie głosowej? W takim razie korzystasz z bezprzewodowej automatyki domowej!

Jak działa automatyka bezprzewodowa?

Konkretne urządzenia i sterowniki łączą się za pośrednictwem jednego lub kilku standardów komunikacyjnych. Najczęściej spotyka się radiowe odbiorniki modułowe. Jest to rozwiązanie bezpieczne – komunikacja jest możliwa dopiero po weryfikacji unikalnego kodu. Inną metodą jest parowanie urządzeń w danej sieci Wi-Fi, do której dostęp także jest możliwy dopiero po podaniu hasła. Wszystko jest kontrolowane zdalnie za pomocą smarfona lub tabletu. W prostszych systemach z powodzeniem stosuje się pilota czy też klawisze naścienne. Dzięki temu montaż całego systemu jest możliwy bez konieczności ciągnięcia dodatkowych kabli. Zyskuje się więc czas i pieniądze, nie trzeba się martwić przeprowadzaniem przymusowego remontu. Dlatego właśnie bezprzewodowe rozwiązania automatyki domowej zyskują na popularności.

Automatyka domowa w standardzie – czy to możliwe?

Coraz częściej deweloperzy oferują pewne rozwiązania automatyki domowej w standardzie. Są to zazwyczaj proste systemy zamykania i otwierania rolet czy gaszenia światła. Taką ofertę mają chociażby nowe mieszkania w Strzelcach Krajeńskich przy ul. Gorzowskiej, w których bezpieczeństwo i oszczędność energii są priorytetem. Wskazana tu inwestycja jest budynkiem wielomieszkaniowym z 4 kondygnacjami. Oznacza to, że nie trzeba mieć domu jednorodzinnego, by takie rozwiązania zastosować. Cena automatyki domowej z roku na rok tanieje. Szacuje się, że pełne wyposażenie nieruchomości nie powinno przekraczać 30 tysięcy złotych.

Bezprzewodowe systemy automatyki domowej stały się ogólnodostępne. Są stosunkowo tanie i mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców i konkretnych warunków mieszkaniowych. Nie trzeba już dbać o ich montaż przy remoncie – wystarczy chęć zmiany swojego życia i komfortu mieszkaniowego na lepsze.

 

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

Wyświetlony 1121 razy