piątek, 29 maj 2020 17:47

Odnawialne źródła energii, czyli nadzieja dla naszej planety

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Odnawialne źródła energii Odnawialne źródła energii

Świadomość energetyczna wzrasta z roku na rok i jest to bardzo optymistyczny trend. Zaczęliśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nasza zasoby naszej planety nie są nieskończone i jeśli nie podejdziemy do tematu odpowiedzialnie, to nasze dzieci i wnuki będą zmagać się z rosnącą katastrofą ekologiczną.

Z tego powodu tak ważne jest dzisiaj uświadamianie wszystkich ludzi o podstawowych zasadach ochrony środowiska, a także szukanie alternatywnych źródeł energii. Jakie są dziś najpopularniejsze odnawialne źródła energii i dlaczego cały świat powinien w nie inwestować?

 

Rodzaje odnawialnych źródeł energii

 

Odnawialne źródła energii stanowią bardzo ważny filar bezpieczeństwa energetycznego naszej przyszłości. Nasz przemysł i transport oparte są o ropę naftową, która jest surowcem, który skończy się już za około 40 lat. Z tego powodu znalezienie nowych źródeł energii jest nie tylko priorytetem, ale także jedynym sposobem na utrzymanie obecnego tempa rozwoju świata. Każda firma chce być niezależnym producentem energii, a dzięki korzystaniu z zasobów, które są praktycznie nieskończone (energia słoneczna) jest to jak najbardziej możliwe. Najbardziej popularnymi rodzajami energii odnawialnej są dzisiaj:

  • energia słoneczna – promienie słoneczne dają pozwalają na życie na naszej planecie, lecz są także doskonałym źródłem praktycznie nieskończonej energii. Fotowoltaika jest obecnie tak popularna, że podbija cały świat. Korzystanie z paneli stało się nie tylko modne, ale i szalenie opłacalne. Energia odnawialna w Azji jest niezwykle popularna i to właśnie tak będzie następował jej najszybszy rozwój.
  • energia wiatrowa – elektrownie wiatrowe czerpią energię z wiatru i jest to zaraz po słońcu, najchętniej wykorzystywane źródło nieskończonej energii. Elektrownie wiatrowe stawia się zazwyczaj w miejscach, w których porywy wiatru, są na tyle duże, by zapewnić wystarczającą ilość energii.
  • energia geotermalna – wykorzystywana jest w niej energia cieplna wnętrza naszej planety nagromadzonego w skałach, parze, czy wodzie. Wnętrze ziemi zawiera energię cieplną o wartości nawet 140 milionów EJ.
  • biopaliwa – czyli znakomita alternatywa dla ropy naftowej. Ta technologia stale jest udoskonalana w poczuciu tego, że ropy naftowej jest coraz mniej, dlatego szybkie znaleźnie skutecznego zamiennika jest naszym priorytetem.

 

Chrońmy zasoby naszej planety dla naszych potomków!

 

Odnawialne źródła energii to doskonała metoda na pozyskiwanie energii bez szkodzenia środowisku naturalnemu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ z konsekwencjami naszych ekologicznych czynów będą mierzyły się głównie nasze dzieci i wnuki. Właśnie dlatego energia odnawialna jest obecnie tak ważna i coraz większa ilość krajów zaczyna to dostrzegać.

Wyświetlony 1749 razy