niedziela, 31 maj 2020 11:24

Dlaczego odpowiedni poziom wilgoci jest tak ważny w wielu gałęziach przemysłu?

Oceń ten artykuł
(222 głosów)
Osuszanie przemysłowe Osuszanie przemysłowe

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest odpowiedni poziom wilgoci, w wielu gałęziach przemysłu. Wilgotne powietrze może powodować niszczenie budynków, produktów, a także zmniejszyć wydajność procesów produkcyjnych. Kluczowe jest utrzymanie wilgoci na odpowiednio niskim poziomie, który nie zagraża produktom, budynkom, czy procesom produkcyjnym.

 

Co powoduje zbyt wysoki poziom wilgoci?

Wilgotność powietrza jest bardzo ważną kwestią i kontrolowanie jej odpowiedniego stanu powinno być regularne i systematyczne. Coraz bardziej popularne staje się usuwanie wilgoci, które oferują profesjonalne firmy zajmujące się osuszaniem przemysłowym.

Najbardziej niebezpiecznymi konsekwencjami zbyt dużej wilgotności są:

  1. Korozja – stal i żelazo nie ulegają korozji, jeśli wilgotność powietrza w ich otoczeniu jest poniżej 50% RH. Jest to bardzo ważne, ponieważ powyżej tej wartości, korozja postępuje logarytmicznie.
  2. Wykraplanie – skropliny na ścianach, stropach, są niebezpieczne, a powoduje je zbyt duży poziom wilgotności powietrza wewnątrz budynku. Co więcej, wilgoć w miejscach gdzie przebiegają rury, powoduje korozje, co stwarza zagrożenie dużej awarii.
  3. Hydroskopijność materiałów – wysoka jakość produktów takich jak sucha żywność, słodycze, proszki, czy lekarstwa (np. tabletki) można uzyskać tylko wtedy, gdy od samego początku procesu produkcji produkt styka się wyłącznie z powietrzem o niskiej wilgotności względnej. Właśnie dlatego odpowiedni poziom wilgoci w miejscach procesów produkcyjnych jest tak ważny.
  4. Osuszanie budynków – zbyt wysoki poziom wilgoci działa na budynki destrukcyjnie, dlatego ich osuszanie, to bardzo skuteczna metoda na przeciwdziałanie skutkom wilgoci. Najbardziej popularną metodą jest osuszanie sorbcyjne. Ogrzewanie powietrza jedynie przenosi wilgoć z jednego pomieszczenia budynku, do następnego, dlatego taka metoda jest nieskuteczna.
  5. Elektronika – poziom wilgotności względnej w zdecydowany sposób wpływa na działanie instalacji i urządzeń elektrycznych. Brak utrzymania odpowiednich parametrów wilgotności powoduje zwiększoną awaryjność instalacji i sprzętów elektrycznych.
  6. Bakterie – zbyt duży poziom wilgoci jest idealnym środowiskiem dla rozwoju i rozmnażania bakterii. Utrzymanie jej poziomu poniżej 50% uniemożliwia ich rozmnażanie.

 

Dlaczego warto zdecydować się na osuszanie przemysłowe?Odpowiedni poziom wilgotności jest kluczowy dla wielu gałęzi przemysłu, dlatego zwracają na to uwagę fabryki produkcyjne, przemysł budowlany, magazyny etc. Osuszanie przemysłowe staje się coraz bardziej popularnym sposobem na pozbycie się nadmiaru wilgoci.

Wyświetlony 1753 razy
Więcej w tej kategorii: Suszarki hotelowe i basenowe »