środa, 03 sierpień 2022 09:19

Czy mając fotowoltaikę niezbędny jest magazyn energii?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
panele fotowoltaiczne panele fotowoltaiczne pixabay

Fotowoltaika jest dziś zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych rodzajów Odnawialnych Źródeł Energii.

 

Instalacja fotowoltaiczna jest dziś praktycznie na każdym domu, dlatego coraz więcej prosumentów zastanawia się, czy jest sens magazynować energię wytwarzaną przez panele. Otóż zdecydowanie warto to robić, dlatego w niniejszym tekście przedstawimy wszystkie najważniejsze zalety tego rozwiązania.

Dlaczego warto magazynować energię?

Świadomość ekologiczna jest dziś na bardzo wysokim poziomie, dlatego praktycznie każdy dom wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż nie każda instalacja ma taką samą moc. Z tego powodu, niektóre większe instalacje, podczas okresów szczególnego nasłonecznienia, generują dużą ilość energii. Wówczas prosument ma dwa rozwiązania:

Po pierwsze, może taką nadwyżkę odsprzedać do sieci energetycznej, co zdecydowanie wpłynie pozytywnie na jego comiesięczny budżet.

Po drugie, może magazynować nadwyżkę energii, aby użyć jej w okresie mniejszego nasłonecznienia.

Wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznej szczególnie dużą popularnością cieszy się dziś druga opcja. Dlaczego? Otóż magazynowanie nadwyżki energii daje możliwość wykorzystania jej w okresie jesienno-zimowym, kiedy to panele fotowoltaiczne nie mają tak dużej mocy, jak w przypadku wiosennych i letnich miesięcy. Dzięki temu balans niskich rachunków za prąd nadal zostanie utrzymany.

Gdzie magazynować energię z fotowoltaiki?

Gromadzenie energii elektrycznej, która w najwyższe produkowana jest przez instalację fotowoltaiczną, to bardzo roztropny i przemyślany krok. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy ceny energii elektrycznej potrafią szybować w górę z prędkością błyskawicy. Z tego też powodu coraz większa ilość osób zastanawia się w jaki sposób zabezpieczyć się przed ta gwałtownymi podwyżkami na rynku energii. Magazynowanie energii jest więc doskonałym sposobem na to, aby skutecznie zabezpieczyć swój dom, przed drastycznym wzrostem energii.

Jeśli chodzi o najbadziej popularne dziś magazyny energii, to są to magazynyu termiczne, mechaniczne, elektryczne oraz chemiczne. Do gromadzenia prądu z instalacji fotowoltaicznej najczęściej używane są zaś magazyny termiczne i akumulatorowe. Świetnym tego przykładem może być magazyn energii od Otovo.

Magazyn energii dla domu, firmy i gospodarstwa

Warto w tym miejscu bardzo wyraźnie podkreślić, że magazynowanie energii jest opłacalne dla każdego prosumenta, czyli zarówno dla firm, gospodarstw rolnych, zakładów pracy, przedsiębiorców, jak i domów prywatnych. W przypadku instalacji o bardzo dużej mocy, najlepszym rozwiązaniem są równie duże magazyny energii, które pozwolą na skuteczne przechowywanie nadwyżek produkowanej energii elektrycznej. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki magazyn energii najlepiej zainwestować, to skonsultuj się z ekspertami w tej dziedzinie. Inwestycja w magazyn energii jest więc najlepszym sposobem na ochronę swojego domu, firmy, czy gospodarstwa rolnego przed konsekwencją podwyżek cen energii elektrycznej.

Wyświetlony 961 razy