Instalacja fotowoltaiczna jest dziś praktycznie na każdym domu, dlatego coraz więcej prosumentów zastanawia się, czy jest sens magazynować energię wytwarzaną przez panele. Otóż zdecydowanie warto to robić, dlatego w niniejszym tekście przedstawimy wszystkie najważniejsze zalety tego rozwiązania.
Dlaczego warto magazynować energię?
Świadomość ekologiczna jest dziś na bardzo wysokim poziomie, dlatego praktycznie każdy dom wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż nie każda instalacja ma taką samą moc. Z tego powodu, niektóre większe instalacje, podczas okresów szczególnego nasłonecznienia, generują dużą ilość energii. Wówczas prosument ma dwa rozwiązania:
Po pierwsze, może taką nadwyżkę odsprzedać do sieci energetycznej, co zdecydowanie wpłynie pozytywnie na jego comiesięczny budżet.
Po drugie, może magazynować nadwyżkę energii, aby użyć jej w okresie mniejszego nasłonecznienia.
Wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznej szczególnie dużą popularnością cieszy się dziś druga opcja. Dlaczego? Otóż magazynowanie nadwyżki energii daje możliwość wykorzystania jej w okresie jesienno-zimowym, kiedy to panele fotowoltaiczne nie mają tak dużej mocy, jak w przypadku wiosennych i letnich miesięcy. Dzięki temu balans niskich rachunków za prąd nadal zostanie utrzymany.
Gdzie magazynować energię z fotowoltaiki?
Gromadzenie energii elektrycznej, która w najwyższe produkowana jest przez instalację fotowoltaiczną, to bardzo roztropny i przemyślany krok. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy ceny energii elektrycznej potrafią szybować w górę z prędkością błyskawicy. Z tego też powodu coraz większa ilość osób zastanawia się w jaki sposób zabezpieczyć się przed ta gwałtownymi podwyżkami na rynku energii. Magazynowanie energii jest więc doskonałym sposobem na to, aby skutecznie zabezpieczyć swój dom, przed drastycznym wzrostem energii.
Jeśli chodzi o najbadziej popularne dziś magazyny energii, to są to magazynyu termiczne, mechaniczne, elektryczne oraz chemiczne. Do gromadzenia prądu z instalacji fotowoltaicznej najczęściej używane są zaś magazyny termiczne i akumulatorowe. Świetnym tego przykładem może być magazyn energii od Otovo.
Magazyn energii dla domu, firmy i gospodarstwa
Warto w tym miejscu bardzo wyraźnie podkreślić, że magazynowanie energii jest opłacalne dla każdego prosumenta, czyli zarówno dla firm, gospodarstw rolnych, zakładów pracy, przedsiębiorców, jak i domów prywatnych. W przypadku instalacji o bardzo dużej mocy, najlepszym rozwiązaniem są równie duże magazyny energii, które pozwolą na skuteczne przechowywanie nadwyżek produkowanej energii elektrycznej. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki magazyn energii najlepiej zainwestować, to skonsultuj się z ekspertami w tej dziedzinie. Inwestycja w magazyn energii jest więc najlepszym sposobem na ochronę swojego domu, firmy, czy gospodarstwa rolnego przed konsekwencją podwyżek cen energii elektrycznej.