sobota, 30 lipiec 2022 14:08

Co to jest dzianina i jakie są jej rodzaje?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
bawelna-tkaniny.pl bawelna-tkaniny.pl pixabay

Dzianina to bardzo popularny materiał, który występuje w wielu rodzajach. Jest ich tak wiele, że można wymieniać je i opisywać godzinami, każdy inaczej się zachowuje i może mieć inne zastosowanie.

 

Dzianina powstaje przez tworzenie rządków lub kolumienek wzajemnie ze sobą złączonych oczek.

Dzianina w przeciwieństwie do tkaniny tworzona jest z jednej nitki na szydełkach lub też jednej, lub wielu osnów, na osnowarkach.

Dzianiny mogą być gładkie, wzorzyste czy ażurowe.

Ale omówmy kilka z najważniejszych rodzajów dzianiny. Znane i popularne są dzianiny polarowe.

Wytrzymałe, ciepłe i elastyczne z grubym włosiem. Dzianina polarowa szybko schnie, dzięki czemu idealnie nadaje się do noszenia podczas aktywnego wypoczynku. Może być wykonana z dowolnego włókna, takiego jak wełna, konopie, bambus czy bawełna.

Jersey to jeden z najpopularniejszych rodzajów dzianiny. Aby wykonać tę tkaninę, zarówno ścieg dzianinowy, jak i tzw. ścieg bełtowy łączy się za pomocą jednej igły, dlatego ta dzianina nazywana jest również dzianiną pojedynczą lub gładką.

Dzianina jersey jest powszechnie używaną tkaniną do produkcji różnych t-shirtów i koszulek. Idealnie nadaje się również na drapowane ubrania, takie jak sukienki i topy. Może być wykonana z dowolnego włókna, typu wełna, konopie, bambus i bawełna, również tencel, modal czy sztuczny jedwab. Jersey jest lekki i nie jest tak rozciągliwy, chyba że materiał ma w sobie pewną ilość spandexu, który pozwala na rozciąganie jej w różnych kierunkach.

Dzianina typu dresowa, zwana dresowa, ma wiele zastosowań, często stosowana w produkcji dresów czy niektórych sukienek nawet czapek. Z obu stron wygląda inaczej, po jednej jest gładka a po drugiej widać pętelki z nitek. Często wykonuje się ją z bawełny z elastanem.

Dzianina welurowa, z której można uszyć sukienki, bluzy a nawet spodnie dresowe. Tego typu dzianina jest miękka i przyjazna w dotyku. Ogólnie przypomina aksamit, z lekkim połyskiem, który dyskretnie odbija promienie. Dzianina welurowa jest bardzo trwała.

Dzianina frotte ma pętelki i miękki w dotyku materiał z drugiej strony. Rezultatem jest chłonny, lekki, odprowadzający wilgoć materiał, który jest niezwykle wygodny w noszeniu o każdej porze roku. Może być wykonana z dowolnego włókna.

Te i wiele innych rodzajów dzianin, znajdziesz w sklepie internetowym www.bawelna-tkaniny.pl.

Wyświetlony 773 razy