poniedziałek, 08 kwiecień 2024 07:18

Porównanie kosztów i korzyści - budowa domu pod klucz, kontra stan deweloperski

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
budowa domu budowa domu fot: pixabay

Decyzja między wyborem budowy domu "pod klucz", a wykończeniem w stanie deweloperskim (1), to ważny wybór dla przyszłych właścicieli domów. Ta decyzja, może wpływać nie tylko na koszty i czas realizacji projektu, ale również na indywidualne zaangażowanie w proces budowy i wykończenia domu. W obliczu rosnących kosztów budownictwa i coraz większych oczekiwań wobec jakości i funkcjonalności przestrzeni mieszkalnych, wybór najbardziej odpowiedniej opcji staje się kluczowy.

Charakterystyka budowy pod klucz

Budowa domu pod klucz jest rozwiązaniem, które pozwala przyszłym mieszkańcom na znaczną oszczędność czasu i wysiłku. Obejmuje ona, kompleksowe wykonanie wszystkich prac, począwszy od stanu surowego, aż po pełne wykończenie wnętrz, włącznie z meblowaniem. Firmy oferujące takie usługi, zazwyczaj proponują kilka pakietów wykończeniowych: podstawowy, rozszerzony i premium, które różnią się zakresem prac i używanymi materiałami, dając klientom możliwość dopasowania oferty, do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Zalety stanu deweloperskiego

Stan deweloperski, w którym dom jest wyposażony w podstawowe instalacje, takie jak elektryka czy kanalizacja, daje większą swobodę w kwestii wyboru wykończenia. Właściciele mogą samodzielnie zdecydować o każdym szczególe, co pozwala na pełną personalizację przestrzeni, lecz wymaga również zaangażowania znacznej ilości czasu, wiedzy oraz koordynacji prac.

Koszty i czas realizacji

Analiza kosztów pokazuje, że choć budowa domu do stanu deweloperskiego generuje podobne koszty w obu przypadkach, to wykończenie "pod klucz" może być droższe z uwagi na kompleksowość usług i materiałów wyższej jakości. Cena za metr kwadratowy w opcji "pod klucz", zaczyna się od około 2,5 tysiąca złotych, podczas gdy samodzielne wykończenie może kosztować co najmniej 1,5 tysiąca złotych, za metr kwadratowy, nie uwzględniając kosztów osobistego czasu i zaangażowania.

Wybór między budową domu "pod klucz" a stanem deweloperskim, zależy od indywidualnych preferencji, możliwości finansowych oraz chęci do zaangażowania w proces budowy i wykończenia domu. Budowa "pod klucz" oferuje wygodę i oszczędność czasu, ale może być droższa. Z kolei wykończenie domu we własnym zakresie, daje większą kontrolę nad projektem i potencjalne oszczędności finansowe, wymaga jednak większego zaangażowania i koordynacji. Decyzja powinna być więc dokładnie przemyślana, z uwzględnieniem wszystkich za i przeciw.

Źródło: kb.pl i portal budowlany https://www.szpadel.eu/budownictwo - zaufane źródło informacji

Przypisy:

(1) Stan deweloperski to termin używany w branży nieruchomości, który określa poziom wykończenia mieszkania lub domu oferowanego przez dewelopera. Mieszkanie w stanie deweloperskim oznacza, że jest ono doprowadzone do pewnego etapu gotowości, ale wymaga jeszcze szeregu prac wykończeniowych przed wprowadzeniem się. Mieszkanie posiada zbudowane ściany zewnętrzne i wewnętrzne, dach, okna i drzwi zewnętrzne. Wykonane są również podstawowe instalacje, takie jak elektryczna, wodno-kanalizacyjna, grzewcza i gazowa, które często są pozostawione w stanie „pod tynk”, co oznacza, że kable lub rury nie są jeszcze podłączone do ostatecznych urządzeń. Ściany są otynkowane, a na podłogach zazwyczaj znajdują się wylewki betonowe, przygotowane pod położenie wybranego przez kupującego pokrycia podłogowego. W mieszkaniu nie są zainstalowane podłogi ani panele czy kafelki, ściany nie są malowane ani tapetowane, a sufit może również wymagać wykończenia. Brak jest również stałych elementów wyposażenia, takich jak meble kuchenne, łazienkowe, drzwi wewnętrzne, listwy przypodłogowe czy oświetlenie. Stan deweloperski daje nowym właścicielom wolność w kształtowaniu wnętrza według własnego gustu i potrzeb, umożliwiając im wybór elementów wykończenia, takich jak kolor ścian, rodzaj i kolor podłóg, rodzaj armatury łazienkowej i kuchennej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetlony 491 razy