Tynkowanie to prace czasochłonne, gdy odbywają się one z użyciem tradycyjnych technik – przez ręczne nanoszenie tynków. Jednak obecnie nie jest to już konieczne. Do dyspozycji są zaawansowane urządzenia – agregaty tynkarskie, w tym także agregaty do gładzi, które pozwalają na szybkie i sprawne wykańczanie nawierzchni na zewnątrz oraz wewnątrz.
Czym są agregaty tynkarskie?
Agregaty tynkarskie to specjalne urządzenia stosowane do nakładania gotowych mieszanek tynkarskich na nawierzchnie, na przykład na ściany oraz na sufity.
Za pomocą agregatu można znacznie usprawnić prowadzenie prac, ponieważ wspomaga on automatyczne mieszanie oraz nakładanie mas na nawierzchnie. Prace wykonywane są wtedy przez odpowiednio przeszkolonego pracownika.
Budowa agregatu tynkarskiego:
- komora do mieszania – to tam mieszane są składniki do wykonania mieszanki tynkarskiej
- sito – oddziela ono większe elementy od reszty zaprawy
- pompa – najczęściej pompa ślimakowa, która ma na celu dostarczanie gotowej masy do węża
- wąż natryskowy – jest elementem, przez który tłoczona jest mieszanka
- pistolet tynkarski z dyszą – pozwala na natryskiwanie mieszanki na nawierzchnię
- silnik, kompresor – zasilają cały agregat tynkarski
Z jakimi mieszankami stosuje się agregaty tynkarskie?
Agregaty to urządzenia uniwersalne, które mogą być używane do wykonania różnego rodzaju mas stosowanych powszechnie podczas prac budowlanych i wykończeniowych.
Do dyspozycji są również urządzenia dedykowane do konkretnych typów materiałów, na przykład agregaty do gładzi, agregaty przeznaczone do tynków elewacyjnych. Sprzęt ten różni się wtedy pod względem rekomendowanego poziomu uziarnienia materiałów.
Agregaty mogą być używane do:
- szpachli gipsowych i akrylowych
- środków gruntujących
- tynków akustycznych
- tynków cienkowarstwowych
- tynków elewacyjnych
- tynków renowacyjnych
- farb dyspersyjnych i emulsyjnych
- klejów do styropianu
- mas bitumicznych
- zapraw do fugowania
- zapraw iniekcyjnych
Wobec tego agregat tynkarski, agregat do gładzi to urządzenia pozwalające na prowadzenie wielu prac tynkarskich na bazie różnych mas oraz automatycznego nakładania ich na nawierzchnie. Mowa wtedy o tynkach czy gładziach maszynowych, które w porównaniu z tynkowaniem ręcznym niesie ze sobą wiele zalet.
Dlaczego warto zdecydować się na tynkowanie agregatem?
Ręczne tynkowanie jest nadal praktykowane – głównie wykonuje się je na potrzeby własne czy też w miejscach, w których do wykończenia jest tylko niewielka powierzchnia. Tam, gdzie należy otynkować cały dom lub wykonać gładzie we wszystkich wnętrzach, częściej stosuje się agregaty.
Przede wszystkim zastosowanie agregatów znacznie przyspiesza prace. Podczas gdy tynkowanie ręczne zajmuje często nawet kilka tygodni, prace z użyciem agregatów mogą zakończyć się już w przeciągu kilku dni. Średnio w ciągu jednego dnia roboczego można otynkować lub pokryć innymi materiałami nawet do 100 metrów kwadratowych nawierzchni.
Dla klienta to duży atut, ponieważ prace mogą wtedy zakończyć się znacznie szybciej. Skrócony czas ma także jeszcze jeden atut – agregaty tynkarskie do gładzi pozwalają na błyskawiczne naniesienie gładzi, która potem może być wykończona z użyciem innych urządzeń – wtedy prace te, które powodują duże zapylenie, mogą zakończyć się naprawdę prędko.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że tynkowanie lub nakładanie gładzi z użyciem agregatów to także niższe ceny – widać to przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest wykończenie tą metodą dużych nawierzchni. Wtedy prace mogą nie tylko przebiegać szybko i sprawnie, ale również będą związane z przystępnymi cenami.