piątek, 21 maj 2021 16:44

Wiercenie świdrami metodą obrotową na sucho – czym się charakteryzuje?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Staltechnika Staltechnika unplash

Wiercenie obrotowe to proces polegający na ścieraniu, skrawaniu lub kruszeniu skał za pomocą obracającego się świdra.

Przewód wiertniczy wprawiany jest w ruch ręcznie lub mechanicznie. Natomiast zwierciny, czyli pozostałości, usuwane są za pomocą specjalnego narzędzia czerpiącego z dna otworu. Przy metodzie na sucho, świder zapuszcza się do otworu na specjalnych żerdziach lub linie.

Czym jest wiercenie obrotowe?

Przy wierceniu obrotowym, w przeciwieństwie do udarowego, świder znajduje się w ciągłej styczności z dnem otworu wiertniczego. Praca świdra obrotowego jest znacznie spokojniejsza przy wierceniu niż praca świdra udarowego. Dzięki temu niepotrzebne jest ciągłe rurowanie otworów przy wierceniu obrotowym. Wielu fachowców wykorzystuje świdry do wierceń obrotowych, od takich dostawców, jak np. Staltechnika, także ze względu na ich ekonomiczność podczas wykonywanych prac.

Jak dobrać odpowiednie narzędzie wiercące?

Przy doborze narzędzia wiercącego oraz parametrów wiercenia, mówi się o tzw. technologii wiercenia. Do najważniejszych parametrów wiercenia należą m.in.: prędkość obrotowa, nacisk oraz ilość tłoczonej płuczki. Szukając wiertnic do geotechniki pod studnie, należy zwrócić uwagę na kategorię przewiercanych skał oraz stopień poznania budowy geologicznej obszaru. Podstawowym czynnikiem, który ma wpływ na pracę narzędzia wiercącego, będzie nacisk wywierany na narzędzie wiercące.

To właśnie pod wpływem nacisku zęby wgłębiają się w skałę na dnie otworu. Ponadto postęp wiercenia rośnie wraz ze wzrostem prędkości obrotowej. Należy jednak pamiętać, że zwiększając prędkość obrotową urządzenia, jego zużycie znacznie wzrasta. Przy wykorzystaniu metody obrotowej na sucho potrzebne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, takiego jak np. młotek wgłębny czy wiertnica. Często niezbędnym narzędziem okazuje się także sprężarka. To właśnie za pomocą dostarczanego przez nią powietrza często płucze się otwór ze zwiercin.

Wyświetlony 1539 razy