wtorek, 17 sierpień 2021 17:24

Program Czyste Powietrze – najważniejsze informacje

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Program Czyste Powietrze Program Czyste Powietrze adobestock

Smog jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia Polaków. Podczas sezonu grzewczego w wielu polskich miastach pojawiają się dni, gdy na zewnątrz trudno swobodnie oddychać.

Z powodu chorób związanych ze smogiem każdego roku umiera ponad 40 000 Polaków. Aby zwiększyć efektywność energetyczną budynków, powstał Program Czyste Powietrze.

Wymiana źródła ciepła i ocieplenie budynku

Program Czyste Powietrze obejmuje dofinansowania dla właścicieli budynków jednorodzinnych. To właśnie pochodząca z nich, tak zwana niska emisja jest najważniejszym źródłem smogu. Dlatego obecnie dokłada się wszelkich starań, aby wyeliminować przestarzałe urządzenia grzewcze i zwiększyć efektywność energetyczną budynków.

W programie mogą wziąć udział właściciele domów mieszkalnych, którzy przeprowadzą termomodernizację. Dofinansowanie obejmuje wydatki poniesione na wymianę urządzenia grzewczego, instalacji grzewczej, a także ocieplenie budynku, aby zredukować straty ciepła.

Nawet 37 000 zł do wzięcia!

Z dofinansowania może skorzystać każdy właściciel bądź współwłaściciel domu jednorodzinnego lub mieszkań wydzielonych w takich budynkach. Beneficjenci programu mogą w ten sposób uzyskać nawet 37 000 zł zwrotu z tytułu poniesionych kosztów wydanych na termomodernizację budynku. Każdy rodzaj wydatku objęty jest nieco inny maksymalnym poziomem dofinansowania i maksymalną jego kwotą. Wysokość dofinansowania zależy również od dochodów beneficjenta. Program potrwa do 2029 roku. Na jego realizację przeznaczono aż 103 miliardy złotych!

Wniosek składany przez internet

Istnieją trzy sposoby na wzięcie udziału w Programie Czyste Powietrze. Wypełniony wniosek o dofinansowanie można złożyć osobiście w Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kolejną opcją jest udanie się do jednego z zaangażowanych w przedsięwzięcie banków i złożenie wniosku o specjalny, objęty dofinansowaniem Kredyt Czyste Powietrze. Najwygodniej złożyć wniosek przez internet bez wychodzenia z domu.

Warto skorzystać ze świetnej koniunktury na termomodernizację budynku i maksymalnie zredukować związane z nią koszty!

 

Wyświetlony 1185 razy