środa, 04 styczeń 2023 13:27

Pompy ciepła powietrze-woda - czy warto w nie zainwestować?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
problast problast Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Ogrzewanie budynku jest tematem, który dotyczy każdego z nas. Szukając oszczędności, a jednocześnie niezawodności, zastanawiamy się, jaką formę ogrzewania wybrać, by wybór był dla nas jak najbardziej opłacalny. Jedną z takich opcji jest pompa ciepła powietrze-woda, wykorzystująca do swojego działania odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze.

Czy wiesz, jak działa pompa ciepła i czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Jakie są zalety pompy ciepła powietrze-woda i czy warto w nią zainwestować? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Pompy ciepła powietrze-woda - jak jest zbudowana?

Pompy ciepła powietrze-woda swoją budową przypominają nieco klimatyzatory typu split, różnią się jednak od nich wymiennikiem wodnym, pełniących funkcję ogrzewania i chłodzenia domu przy wykorzystaniu tradycyjnych grzejników bądź podłogówki. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują do działania energię odnawialną z powietrza, dzięki czemu gorący czynnik chłodniczy przenoszony jest do wnętrza budynku, a następnie przekazywany do instalacji wodnej. W ten sposób budynek może być ogrzewany bez wsparcia żadnych dodatkowych źródeł energii nawet przy dużym mrozie.

Opłacalność pompy ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda to bardzo oszczędny sposób ogrzewania wnętrza. Obrazuje to stosunek mocy uzyskanej do mocy pobranej z sieci. Wynosi on około 3,5-4,5. Wykorzystując powietrzną pompę ciepła, ogrzewanie budynku w skali roku kosztuje około 1600-1800 zł. W porównaniu z kosztami ogrzewania przy zastosowaniu innych źródeł ciepła, jest to bardzo korzystna i oszczędna opcja. Warto zaznaczyć także, że pompa ciepła jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku, wykorzystującym tylko i wyłącznie odnawialnie źródło energii.

Powietrzne pompy ciepła- zastosowania i zalety

Pompy ciepła powietrze-woda znajdują swoje zastosowania właściwie w każdym budynku, a więc zarówno w jednorodzinnych i wielorodzinnych domach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej, szkołach czy halach produkcyjnych. Tutaj właściwie nie ma żadnych ograniczeń, każdy budynek można dostosować pod zastosowanie pompy ciepła jako głównego źródła ogrzewania i chłodzenia budynku. 

Zastosowanie powietrznej pompy ciepła sprawia, że znika konieczność posiadania kotłowni i kominów wentylacyjnych i spalinowych, a to z kolei sprawia, że koszty budowy domu są o wiele niższe. Poza tym, oprócz ogrzewania, otrzymujemy także chłodzenie domu, co docenimy podczas upalnego lata. Pompy są praktycznie zupełnie bezobsługowe i bardzo trwałe. Zajmują niewiele miejsca, a ich eksploatacja zapewnia czystość i ciszę. Wewnątrz budynku są one zupełnie niesłyszalne, a na zewnątrz słyszalne w bardzo niskim zakresie. 

Zastosowanie pomp ciepła jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, zarówno w nowych budynkach, jak i w budynkach już istniejących i poddawanych termomodernizacji. Warto wiedzieć, że w ramach programu Czyste Powietrze, możliwe jest uzyskanie nawet 90% dofinansowania do montażu pompy ciepła. To pozwala na pokrycie kosztów inwestycji, które są spore, ale bardzo szybko się zwracają, a więc opłacalność jest wysoka.

Pompy ciepła- czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Pompy ciepła mają właściwie same zalety. Wadą jest jedynie stosunkowo wysoki koszt inwestycji, jednak koszt ten szybko się zwraca, a oszczędności są zauważalne niemal od razu. Korzystanie z alternatywnego źródła energii, jakim jest powietrze, pozwala na całkowite uniezależnienie się od innych sposobów ogrzewania wnętrza, co szczególnie w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. Więcej na temat pomp ciepła znajdziesz na stronie https://problast.com.pl/pompy-ciepla-powietrze-woda/.

Wyświetlony 562 razy