Czym są domy prefabrykowane?
Domy prefabrykowane to świetna alternatywa dla domów murowanych. Tego typu budynki powstają poprzez połączenie gotowych elementów (modułów). Części te są przygotowywane w fabryce, a następnie transportowane i montowane na placu budowy. Dzięki temu proces budowy jest znacznie skrócony. Domy prefabrykowane cieszą się dużym zainteresowaniem w krajach skandynawskich, Austrii i Niemczech, ale stają się coraz bardziej popularne również w Polsce.
Zalety domów prefabrykowanych
Wybór najlepszego sposobu budowy domu nie jest łatwym zadaniem – obecnie na rynku budowlanym istnieje wiele różnych możliwości. Jedną z ciekawych propozycji są domy prefabrykowane. Jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?
- Krótki czas budowy – dom prefabrykowany może powstać w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Przygotowywanie modułów można rozpocząć jeszcze przed uprawomocnieniem się pozwolenia na budowę.
- Możliwość skorzystania z gotowych projektów – dostawcy domów prefabrykowanych pozostawiają do dyspozycji klientów gotowe projekty domów, dzięki czemu każdy może wybrać projekt idealnie dopasowany do swoich potrzeb i preferencji.
- Produkcja poszczególnych modułów w fabryce – dzięki temu nawet niesprzyjające warunki pogodowe nie wstrzymują pracy.
- Energooszczędność – elementy prefabrykowane mają dobre współczynniki cieplne. Dzięki temu rachunki za eksploatację są znacznie niższe w porównaniu z tradycyjnymi domami. Oprócz tego w domach prefabrykowanych zwykle montuje się nowoczesne rozwiązania, takie jak na przykład pompa ciepła.
- Ściany o niewielkiej grubości – elementy prefabrykowane mają zaledwie kilkanaście centymetrów grubości, co wpływa na zwiększenie powierzchni użytkowej.
- Trwałość – gwarancja na konstrukcje prefabrykowane wynosi 30 lat.
- Dbałość o środowisko – domy prefabrykowane są wykonane z naturalnych materiałów, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska.
- Czysty plac budowy – budowa domu prefabrykowanego nie generuje śmieci.
Wady domów prefabrykowanych
Będąc w temacie domów prefabrykowanych, warto wspomnieć również o wadach takiego rozwiązania. Możemy do nich zaliczyć:
- Koszty budowy – domy prefabrykowane to dość droga propozycja. Koszty ich budowy bardzo często są wyższe niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Warto wiedzieć, że już sam transport dużych i ciężkich elementów na miejsce budowy jest kosztownym rozwiązaniem.
- Słabą izolację akustyczną – ze względu na niewielką grubość ścian.
- Konieczność zaufania fachowcom – ze względu na brak możliwości skontrolowania poprawności prac prowadzonych w fabryce.
Budowa domu prefabrykowanego – dla kogo?
Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu prefabrykowanego. Dla kogo taka opcja będzie dobrym wyborem? Możliwość zbudowanie domu prefabrykowanego spodoba się przede wszystkim osobom, którym zależy na krótkim czasie budowy. Pamiętajmy jednak, że budowa domu prefabrykowanego wiąże się z wyższymi kosztami niż w przypadku tradycyjnego domu murowanego. W związku z tym wymaga odpowiedniego zaplecza finansowego.
Gotowe domy prefabrykowane - wybierz najlepszego dostawcę
Budowa domu prefabrykowanego to przedsięwzięcie, które wymaga wsparcia profesjonalistów. Najlepiej wybrać do tego celu dostawcę, który cieszy się uznaniem swoich klientów. Warto zapoznać się z opiniami na temat różnych firm, co pomoże nam znaleźć najlepszych specjalistów w swoim fachu.