czwartek, 01 grudzień 2022 18:10

Skąd bierze się wilgoć w piwnicach i fundamentach budynków?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
osuszania piwnic i fundamentów osuszania piwnic i fundamentów mat.prasowe

W Twoim domu zauważyłeś plesń lub grzyby na ściane? A może wilgotne plamy? Wilgoć w piwnicach i fundamentach budynków może pochodzić z różnych źródeł, takich jak:

 

  • Niedoszczelności w fundamentach lub ścianach piwnicy, co pozwala na przedostawanie się wody z zewnątrz.
  • Woda opadowa, która nie odprowadza się prawidłowo z otoczenia budynku i przedostaje się do piwnicy lub fundamentów.
  • Woda gruntowa, która jest naturalnie wysoko pozioma i może przedostawać się przez ściany piwnicy lub fundamenty.
  • Woda z rur, które są nieszczelne lub przeciekające.
  • Woda z kondensacji pary wodnej w powietrzu, gdy wilgotność jest wysoka, a wentylacja jest niedostateczna.

Aby zapobiec wilgoci w piwnicy lub fundamentach budynku, należy regularnie sprawdzać czy nie ma nieszczelności, zadbać o prawidłowe odprowadzanie wody z otoczenia budynku, zainstalować systemy drenażu i wentylacji oraz monitorować poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Co zrobić z wilgocią?

Jedną z metod osuszania piwnic i fundamentów jest wykorzystanie specjalnego sprzętu, takiego jak odkurzacze przemysłowe z filtrem wodnym lub osuszacze powietrza. Ta metoda polega na usunięciu wilgoci z powietrza i powierzchni za pomocą specjalnie zaprojektowanych urządzeń, które wyciągają wilgoć z powietrza i usuwają ją z budynku.

Inną metodą osuszania budynków jest izolacja i wentylacja. Ta metoda polega na zastosowaniu izolacji termicznej i wentylacji, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do budynku i utrzymać odpowiedni poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń.

Kolejną metodą jest zastosowanie systemu odwodnienia, który polega na odprowadzaniu wody z otoczenia budynku za pomocą rur kanalizacyjnych, kanałów drenażowych lub innych urządzeń odwadniających.

Ostatecznie, zastosowanie chemicznych środków do walki z grzybami, pleśnią i innymi mikroorganizmami, które mogą przyczyniać się do powstawania wilgoci w budynku.

osuszanie budynków

osuszanie budynków

Innowacyjna bezinwazyjna metoda - elektrosmoza

GPL-111 to urządzenie, które wykorzystuje zjawisko elektroosmozy do osuszania budynków. Elektroosmoza polega na odwróceniu procesu higroskopijności materiałów budowlanych takich jak cement, beton czy gips. Dzięki temu procesowi, wilgoć zostaje odprowadzona z murów, co pozwala na zatrzymanie procesu wilgotnienia budowli i rozpoczęcie procesu osuszania. Urządzenie GPL-111 emituje słabe fale elektromagnetyczne, które powodują odwrócenie procesu podciągania wody przez kapilary murów. Czas osuszania zależy od stopnia zaawansowania zawilgocenia i może trwać od 2 miesięcy do 3 lat. Urządzenie jest nieenergochłonne i zużywa około 1,5 kW miesięcznie.

Wyświetlony 661 razy