wtorek, 24 listopad 2020 17:26

Działka w Warszawie – jak nie przepłacać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
działka w Warszawie działka w Warszawie

Działka w Warszawie to spory wydatek, ale też wygoda – zwłaszcza dla osób, które tu pracują i chcą zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. Czy w stolicy można kupić działkę i jednocześnie za nią nie przepłacić? Sprawdzamy.

 

Działka w Warszawie – jaką wybrać?

Najdroższe działki to te, które są dobrze zlokalizowane - to znaczy mają asfaltową drogę dojazdową, są położone w pobliżu pełnej infrastruktury miejskiej i punktów komunikacyjnych, ale jednocześnie na osiedlu, które nie jest gęsto zabudowane. Cenę działki podnosi także aktualne pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego, a także potencjał inwestycyjny.

Chcąc kupić w Warszawie działkę i jednocześnie za nią nie przepłacić, trzeba zastanowić się nad tym, na czym nam najbardziej zależy. Jeśli cenimy sobie spokój i odrobinę prywatności, nie ma sensu płacić za działkę więcej tylko po to, żeby była zlokalizowana bliżej centrum. W takim przypadku warto postawić na działkę zlokalizowaną na obrzeżach, która będzie tańsza, a przy okazji będzie miejscem, gdzie będzie można odpocząć od miejskiego zgiełku.

Jeśli z kolei cenimy sobie bliskość centrum i żyjemy w ciągłym biegu, być może lepszym rozwiązaniem będzie działka w Warszawie w pobliżu Śródmieścia, ale mniejsza. Im większa działka, tym wyższa jej cena, a jeśli i tak nie będziemy mieć czasu na to, żeby wypoczywać w dużym ogrodzie, bez sensu płacić za dodatkową przestrzeń. Zwłaszcza, że miejsce do wypoczynku można stworzyć nawet na niewielkiej działce – wystarczy kilka nasadzeń, wygodny fotel i stolik do kawy.

Działka w Warszawie może kosztować więcej także, jeśli znajduje się blisko trasy, którą łatwo dojechać do centrum samochodem. Po stolicy nie każdy lubi poruszać się własnym autem, dlatego też wiele osób już od dawna zdecydowało się przerzucić na komunikację miejską. Jeśli jesteśmy jedną z takich osób, powinniśmy pomyśleć o zakupie tańszej działki na osiedlu, gdzie dojeżdżają autobusy i tramwaje.

Na co zwracać uwagę?

Działka w Warszawie to koszt przynajmniej kilkuset tysięcy złotych, w porywach do kilku a nawet kilkunastu milionów. Na co zwracać uwagę przeglądając oferty sprzedaży, żeby nie przepłacić i wybrać jak najlepiej? Tak, jak już wspomnieliśmy, ceny nieruchomości w dużej mierze zależą od ich dokładnej lokalizacji.

Chcąc kupić działkę warto zastanowić się, czy jest sens płacić za działkę kilkaset tysięcy więcej, tylko dlatego, że leży bliżej infrastruktury usługowej, albo dlatego, że jest lepiej skomunikowana z centrum. To szczególnie istotne w przypadku osób, które mają pracę zdalną i nie muszą poruszać się z jednego końca miasta na drugi codziennie.

Przeglądając oferty sprzedaży działek warto zwracać uwagę na ich powierzchnię. Najdroższe działki to te, które mają powierzchnię około 10 000 m2 - są one raczej przeznaczone pod inwestycje aniżeli pod budowę domu jednorodzinnego. Jeśli chcemy kupić działkę budowlaną, gdzie ma zostać wybudowany nasz dom, warto przeglądać oferty sprzedaży działek o powierzchni około 1 000 m2. Jest to z jednej strony na tyle mała powierzchnia, że nie są one zbyt drogie, natomiast z drugiej na tyle duża, że pozwala na budowę domu i zachowanie prywatności.

Opracowanie Gethome.pl

Wyświetlony 1945 razy