środa, 06 lipiec 2022 19:12

Dlaczego warto stosować prefabrykaty betonowe?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
prefabrykaty betonowe prefabrykaty betonowe pixabay

Prefabrykaty przez długi czas kojarzyły się głównie z budownictwem wielkopłytowym, ale obecnie jest to materiał znacznie wyższej jakości i o szerszym zastosowaniu.

Gotowe prefabrykaty z betonu są wykorzystywane między innymi w drogownictwie, systemach kanalizacyjnych, retencji, budownictwie mieszkalnym. Jakie są ich największe zalety?

Czym są prefabrykaty betonowe?

Prefabrykatami nazywamy gotowe elementy budowlane – to półprodukty, z których następnie tworzy się większą konstrukcję. Dzięki nowoczesnym procesom technologicznym oraz zastosowaniu wysokiej klasy mieszanek betonowych, współczesne prefabrykaty wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami, są niezwykle trwałe i mogą być stosowane także w trudnych, wymagających warunkach.

Dostępne na Sienkiewicz.com.pl prefabrykaty betonowe cechuje wysoka wytrzymałość na ściskanie, niska nasiąkliwość oraz duża odporność na działanie czynników atmosferycznych. Istnieje także możliwość wykonania niestandardowych prefabrykatów według indywidualnego projektu, tak by gotowe moduły spełniały dokładnie wymagania klienta.

Betonowe prefabrykaty służą do budowy bloków mieszkalnych, obiektów komercyjnych, gospodarczych i sportowych, budynków użyteczności publicznej. Zbiorniki retencyjne, przeciwpożarowe i na nieczystości też bardzo często wykonywane są z prefabrykatów, podobnie jak mała architektura: donice, murki czy ławki.

Jakie są zalety prefabrykatów?

Prefabrykaty powstają z jednej formy, dzięki czemu wszystkie elementy mają identyczny kształt oraz wymiary, co przy tradycyjnych metodach budowania nie zawsze udaje się osiągnąć. Betonowe moduły mogą mieć dowolną formę, bo to nie tylko proste ściany, ale też schody, belki, studnie, nadproża, płyty balkonowe oraz przeróżne elementy konstrukcyjne potrzebne do budowy infrastruktury drogowej, kanalizacji czy osiedla mieszkalnego.

W prefabrykatach są od razu umieszczane otwory na instalacje, kable, drzwi i okna, więc nie trzeba ich poddawać dodatkowej obróbce, tylko od razu można zająć się montażem i następnie pracami wykończeniowymi. Prefabrykaty są dostarczane prosto na plac budowy, co skraca czas realizacji inwestycji i zmniejsza ryzyko błędów, do tego prace budowlane można prowadzić w gorszych warunkach pogodowych.

Wyświetlony 656 razy