wtorek, 25 październik 2022 15:02

Czy fotowoltaika na płaskim dachu się sprawdzi?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
panele fotowoltaiczne hurtownia panele fotowoltaiczne hurtownia pixabay

Rosnące ceny prądu, a także niepewna sytuacja dotycząca wielu form ogrzewania domów i potencjalne ryzyko tzw. blackoutów sprawiają, że panele fotowoltaiczne stają się coraz częściej rozważanym rozwiązaniem.

Można zauważyć rosnącą ilość zapytań dotyczących tego, w jakich warunkach można zamontować panele, a także - jak wiele korzyści przyniesie umieszczenie ich na dachu. Dlaczego instalacja PV jest dobrym wyborem dla większości posiadaczy domów i czy można ją zamontować na płaskim dachu?

Fotowoltaika - dlaczego warto w nią zainwestować?

Instalacja fotowoltaiczna daje możliwość pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. W naszej szerokości geograficznej oznacza to, że przez pewną część roku możemy w pełni uniezależnić się od dostaw prądu z elektrowni. Dodatkowo, jeśli zainwestujemy w specjalne akumulatory, w których można przechowywać wytworzoną energię na "gorszy czas" - możemy także stworzyć tzw. instalację off grid, czyli taką, która nie jest połączona z siecią energetyczną. Co za tym idzie - nie musimy martwić się blackoutami czy rosnącymi cenami prądu przez około ćwierć wieku!

Niewątpliwą zaletą instalacji fotowoltaicznej jest również prostota jej obsługi. Poza cyklicznymi działaniami konserwacyjnymi, fotowoltaika nie wymaga bowiem szczególnej obsługi, a może być wykorzystywana np. do ogrzewania całego domu. To zdecydowanie wygodniejsze (i czystsze!) rozwiązanie niż kominek czy piec.

Wreszcie - nie można zapominać o jednej z największych zalet instalacji fotowoltaicznych, czyli ich ekologicznym charakterze. Dzięki panelom możemy pozyskiwać energię ze źródła, które w żaden sposób nie wpływa niekorzystnie na środowisko, a do tego jest darmowe.

Jakie są najlepsze warunki do montażu fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna zajmuje sporą przestrzeń, a co za tym idzie - niewiele osób decyduje się na jej montaż na gruncie. Tam zwyczajnie brakuje na nią miejsca, które wolimy przeznaczyć na wypoczynek lub rekreację, a dodatkowo - jeśli fotowoltaika osadzona na gruncie miałaby sąsiadować z częścią użytkową, ryzyko uszkodzenia paneli byłoby bardzo duże. Oferująca panele fotowoltaiczne hurtownia z pewnością będzie posiadać uchwyty umożliwiające szybki i łatwy montaż instalacji na dachu domu.

Panele fotowoltaiczne powinny znajdować się na nasłonecznionej części dachu, w miejscu które nie jest osłonięte przed inne budynki czy drzewa. W innym przypadku wydajność paneli nie będzie wysoka, bowiem dla prawidłowego funkcjonowania urządzenie potrzebuje dużej ilości promieni słonecznych.

Najwyższą sprawność modułów można uzyskać, gdy są one skierowane pod kątem około 30-40 stopni w stosunku do Słońca. Warto jednak pamiętać, że w praktyce takie ustawienie można uzyskać tylko przez krótki czas w ciągu dnia. Dobrze jest jednak zadbać o optymalną ekspozycję paneli - tak, by w każdym momencie dnia promienie słoneczne docierały do ich powierzchni.

Nie bez znaczenia jest także kwestia dostępu do paneli. Warto pamiętać, że powierzchnię paneli należy co jakiś czas oczyszczać, niezbędna może okazać się również konserwacja. Co za tym idzie - warto jest wybrać miejsce, do którego będzie się można dostać.

Płaski dach - czy można umieścić na nim panele fotowoltaiczne?

Niektóre domy posiadają płaskie dachy, w związku z czym pojawia się w pełni uzasadnione pytanie: czy na takich powierzchniach możliwy jest montaż instalacji? Odpowiadamy: jak najbardziej! O ile dach jest odpowiednio skonstruowany i może utrzymać ciężar fotowoltaiki, to taki montaż będzie jak najbardziej możliwy.

Warto przy tym zadbać o to, o czym wspominaliśmy wcześniej, czyli odpowiednią ekspozycję paneli na światło słoneczne. Można ją uzyskać poprzez zakup uchwytów, które posiada każda oferująca panele fotowoltaiczne hurtownia: dzięki nim, możliwe jest optymalne ustawienie paneli względem słońca.

Podobnie jak w przypadku dachów spadzistych, również w odniesieniu do dachów płaskich trzeba stosować zasadę, że jego powierzchnia nie może być ocieniona. Co za tym idzie, jeśli dach budynku jest osłonięty np. przez wysokie drzewa bądź inne, wyższe zabudowania - umieszczenie na nim fotowoltaiki wiąże się z obniżoną wydajnością całej instalacji i tym samym niższym poziomem zwrotu poniesionych kosztów.

Instalacja fotowoltaiki na płaskim dachu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto jednak upewnić się, że spełniamy wszystkie warunki związane z montażem efektywnej fotowoltaiki - tak, by móc w pełni wykorzystać potencjał w niej drzemiący. Aby to uczynić, można np. umówić się na spotkanie z przedstawicielem lokalnej firmy oferującej montaż paneli.

Wyświetlony 689 razy