poniedziałek, 03 październik 2022 13:15

Budujesz dom? Robisz posadzki? Stosuj wylewki anhydrytowe

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wylewka anhydrytowa Wylewka anhydrytowa pixabay

Czy tradycyjna wylewka cementowa to przeszłość? Czym jest wylewka anhydrytowa? W jakich pomieszczeniach można ją stosować i jakie są jej zalety? Dlaczego jest lepsza od tej piaskowo-cementowej? Przeczytaj!

 

Czym jest wylewka anhydrytowa i czy jest lepsza od wylewki cementowej?

Wylewka anhydrytowa to nowoczesny materiał budowlany, wykonany na bazie spoiwa anhydrytowego. Jest to rodzaj płynnej wylewki samopoziomującej, której aplikacja oferuje gładkie i równe podłoże. Cechuje ją wysoka wytrzymałość na ściskanie i duże obciążenia. Dostępna jest, podobnie jak wylewka piaskowo-cementowa, w workach o różnej masie. Można ją stosować w każdym typie pomieszczenia, także na ogrzewanie podłogowe, a co więcej zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Jakie są jej wady i zalety?

Zalety posadzki anhydrytowej

Stosowanie wylewki anhydrytowej daje wiele korzyści. Po pierwsze, materiał nadaje się do każdego typu pomieszczenia, zarówno salonu, przedpokoju, jak i kuchni czy łazienki. Ponadto, można ją bez problemu wylewać na instalację ogrzewania podłogowego. Co więcej, wylewka anhydrytowa nagrzewa się szybciej i łatwiej przewodzi ciepło. Poza tym nadaje się pod każdy rodzaj okładziny, zarówno podłogi drewniane, winylowe, jak i ceramikę, czy kamień.

Wylewka anhydrytowa jest też dużo lepsza od wylewki cementowej. Po pierwsze dlatego, że nie wymaga stosowania zbrojeń, a mimo to jest wysoce odporna na zginanie i ściskanie. Po drugie szybko schnie. W zależności od produktu można jej używać jej już po 12-48 godzinach, a po dwóch dniach można wykonywać kolejne prace budowlane. Po trzecie, płynna konsystencja sprawia, że uzyskanie gładkiej powierzchni jest dużo łatwiejsze.

Wady posadzki anhydrytowej

W odniesieniu do licznych zalet, jakie ma stosowanie wylewki anhydrytowej, wad jest niewiele. Ponieważ na wylewce anhydrytowej powstaje mleczko, po wyschnięciu należy jej powierzchnię przeszlifować. Poza tym wylewka ta nie nadaje się do sauny czy pralni przemysłowej. Jednak ponadto, wylewka samopoziomująca anhydrytowa ma o wiele więcej zalet niż posadzki cementowe.

Jak wybrać wylewkę anhydrytową?

Jak widzisz, bezproblemowe stosowanie na ogrzewaniu podłogowym, szybkość schnięcia i wiele innych zalet, w tym zdecydowana przewaga nad stosowaniem wylewek cementowych powoduje, że warto używać wylewki anhydrytowej. Wybierając konkretny produkt, zwróć uwagę, aby jego odporność na ściskanie i obciążenia była dostosowana do typu pomieszczenia, w jakim zamierzasz jej użyć. To główny warunek przy wyborze konkretnego materiału.

Wyświetlony 887 razy