wtorek, 20 wrzesień 2022 13:20

Jaki dach wybrać. Płaski czy spadzisty?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
jaki dach wybrać jaki dach wybrać pixabay

Podczas budowy domu jednorodzinnego w pewnym momencie staniemy przed ciężkim wyborem rodzaju dachu. W Polsce największą popularnością cieszą się dachy płaskie i spadziste.

Oba te warianty mają swoje wady i zalety. W poniższym artykule przedstawimy wam najważniejsze różnice, żeby łatwiej wam było podjąć decyzję. Bo to, jaki dach wybrać będzie wpływało na całą konstrukcję domu.

Dach płaski — charakterystyka 

Dachy płaskie mogą nam się kojarzyć z budownictwem typowym w latach siedemdziesiątych minionego wieku. Potem regularnie były zastępowane przez dachy spadziste, ale teraz wraz z modą na nowoczesne konstrukcje ponownie wracają do łask. 

Za modą idzie również wiele zalet. Dach płaski cechuje się mniejszą powierzchnią od dachu spadzistego. Dzięki temu koszty budowy są mniejsze oraz późniejsze koszty eksploatacji domu pozostaną niższe. Mniejsza powierzchnia dachu zapewni mniejszą „ucieczkę” ciepła. Dach płaski pozwoli nam również na lepsze zagospodarowanie przestrzeni pod nim. Otrzymamy pełnowymiarowe pomieszczenia bez uciążliwych do umeblowania spadków. W przypadku tego dachu liczy się również powierzchnia na nim. Możemy urządzić na dachu luksusowy taras lub zyskać dodatkową przestrzeń na ogród.

Niestety dach płaski nie jest idealny i ma trochę wad. Przez brak naturalnego spadku będziemy musieli zadbać o bardzo dobre odprowadzanie wody, a w przypadku śniegu będzie konieczność odśnieżania dachu. Jeśli mamy w planach założenie fotowoltaiki musimy pamiętać, że dach płaski zapewni gorszy zysk energii. 

Dach spadzisty — charakterystyka

Dachy spadziste od wielu lat królują w polskich domostwach. Konstrukcja dachu spadzistego pozwala na wybudowanie najróżniejszych kształtów, nawet bardzo ekstrawaganckich. Wariantów jest naprawdę wiele, od dachów jednospadowych i dwuspadowych po wielospadowe, przy których teoretycznie możemy uzyskać dowolny kształt dachu.

Tak popularna metoda budowania dachu musi mieć wiele zalet. Jedną z nich niewątpliwie jest jego bezproblemowość w eksploatacji. Dzięki zastosowaniu skosu woda oraz śnieg znajdą naturalną drogę ucieczki. Spadek sprawia, że dach staje się widoczny. Dzięki temu zyskujemy swoisty element dekoracyjny dla całości naszego domu. Na rynku znajdziemy ogromny wybór połaci dachowych, w różnorodnych kolorach. Ukos zapewni nam również idealną przestrzeń do instalacji paneli fotowoltaicznych.

Dachy spadziste nie są pozbawione wad. Ich skomplikowana budowa sprawia, że częściej możemy mieć do czynienia z błędami wykonawczymi oraz niedoróbkami. Zyskujemy przestrzeń, którą możemy wykorzystać, jednak będzie ona miała skosy. Możemy wtedy uzyskać przestrzeń, która będzie użytkowa tylko w postaci strychu. Taka metoda odbiera nam również możliwość użytkowego zastosowania dachu.

Dobry dach, to dobry dom

Wybór jest ciężki. Obie metody mają swoje wady i zalety, ale musimy pamiętać, że dach to jeden z ważniejszych elementów naszego domu. Dlatego pamiętajmy, aby dokładnie przemyśleć rodzaj dachu oraz zatrudnić profesjonalną firmę budowlaną, która doskonale wykona powierzone im zadanie.

Wyświetlony 685 razy