piątek, 07 czerwiec 2024 16:13

Żywopłot nieformowany - naturalna i funkcjonalna ozdoba ogrodu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Żywopłot na działce Żywopłot na działce fot: Sylwester Niedzielski

Żywopłoty, od dawna cieszą się popularnością, jako sposób na zapewnienie prywatności, ochronę przed hałasem i zanieczyszczeniami. Spośród różnorodnych typów żywopłotów, szczególnie interesujące są te nieformowane, które oprócz praktycznych zalet, wnoszą unikalny element estetyczny do każdego ogrodu.

Definicja i charakterystyka

Żywopłot nieformowany, zwany też niestrzyżonym, wyróżnia się naturalnym wzrostem, bez potrzeby częstego formowania. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie mniej formalne, ale równie efektywne rozwiązania ogrodowe. Charakteryzuje się on większą szerokością, co może stanowić ograniczenie w mniejszych przestrzeniach. Rośliny do takiego żywopłotu sadzi się w różnych odległościach, tworząc efekt "uszczelnienia" przestrzeni między nimi, co jest korzystne zwłaszcze na obrzeżach działki.

Rośliny nadające się do żywopłotu nieformowanego

Do najpopularniejszych gatunków roślin stosowanych w żywopłotach nieformowanych należą różne odmiany żywotników, jałowce, sosny górskie, cisy oraz cyprysiki. Krzewy te, zapewniają ochronę przez cały rok, są zimozielone i doskonale radzą sobie w różnych warunkach klimatycznych. Wysokie drzewa, jak brzozy czy jarzębiny świetnie komponują się z niższymi krzewami, co pozwala na stworzenie wysokiego żywopłotu. Krzewy kwitnące takie jak forsycja, lilaki czy krzewuszka cudowna, dodają koloru i uroku, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Pielęgnacja żywopłotu nieformowanego

Chociaż żywopłot nieformowany, nie wymaga częstego przycinania, to jednak niezbędne jest sporadyczne cięcie korygujące oraz pielęgnacyjne, które zapobiega nadmiernemu rozrostowi, uszkodzeniom oraz chorobom. Cięcia te, wykonuje się najlepiej wczesną wiosną. Dodatkowe prace, takie jak nawożenie i nawadnianie, zależą od rodzaju posadzonych roślin. Istotne jest również, odpowiednie przygotowanie podłoża, przed posadzeniem roślin, co obejmuje oczyszczenie z kamieni, odchwaszczenie oraz przekopanie.

Żywopłot nieformowany, to więcej niż tylko ogrodzenie. To przemyślana kompozycja, która pozwala na wyrażenie osobistego stylu i zainteresowań poprzez dobór różnorodnych roślin. Jest to również ekonomiczne rozwiązanie, które z biegiem lat staje się coraz bardziej okazałe i efektowne, oferując nie tylko ochronę, ale i piękno naturalnego, żywego płotu. Wybór odpowiednich roślin oraz regularna, choć niezbyt intensywna pielęgnacja, gwarantują, że żywopłot będzie służył przez wiele lat, stanowiąc zarówno funkcjonalną, jak i estetyczną część ogrodu.

Wyświetlony 56 razy