środa, 26 czerwiec 2024 15:37

Przyczyny i zapobieganie przedwczesnemu gniciu jabłek

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gnicie jabłek Gnicie jabłek fot: pixabay

Gnicie jabłek na drzewie, przed osiągnięciem dojrzałości stanowi znaczący problem dla ogrodników i producentów owoców. Jest to często efekt ataku chorób grzybowych, które są nasilane przez różne uszkodzenia skórki owoców spowodowane przez owady, ptaki, a także czynniki abiotyczne, takie jak grad. W efekcie owoce stają się niejadalne i nie nadają się nawet do kompostowania, co znacznie ogranicza ich wartość.

Charakterystyka brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych

Jedną z głównych chorób odpowiedzialnych za gnicie jabłek, jest brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych. Atakuje ona owoce w różnych stadiach dojrzałości, choć symptomy są najbardziej widoczne na owocach dojrzewających. Charakteryzuje się ciemnymi, gnilnymi plamami na skórce i w miąższu. W zaawansowanej fazie rozwoju pojawiają się koncentrycznie ułożone, kremowobiałe zarodniki grzyba. Infekcja zwykle następuje po mechanicznym uszkodzeniu skórki, co prowadzi do całkowitego zniszczenia owocu. Nieleczona, może skutkować zasychaniem jabłek na drzewach w formie tzw. "mumii".

Szara pleśń i jej subtelne objawy

Kolejną chorobą często występującą w ogrodach jest szara pleśń. Ta choroba grzybowa prowadzi do zgnilizn, które zlokalizowane są głównie pod skórką w okolicach szypułki. Owoce mogą wyglądać na zdrowe zewnętrznie, ale wewnątrz są częściowo zgniłe. Charakterystyczny dla tej choroby jest szary nalot, który może się pojawić na owocach.

Inne choroby i szkodniki wpływające na jabłka

Oprócz tych dwóch głównych chorób, jabłka mogą być również atakowane przez parch i mączniak. Te choroby powodują m.in. korkowacenie uszkodzonych miejsc oraz pękanie owoców, co otwiera drogę dla dalszych infekcji. Ważne jest również zwalczanie szkodników, takich jak owocnica jabłkowa i owocówka jabłkóweczka, które uszkadzając jabłka, przyczyniają się do ich szybszego gnicia.

Zwalczanie chorób i szkodników

Efektywna ochrona jabłek przed chorobami i szkodnikami, polega na szybkim rozpoznawaniu pierwszych symptomów oraz stosowaniu profilaktycznych oprysków fungicydami. Równie ważne jest zabezpieczanie drzew przed atakami ptaków, np. przez montaż siatek na koronach drzew, lub stosowanie odstraszaczy dźwiękowych.

Nawożenie jabłoni a odporność na choroby

Program nawożenia jabłoni, powinien uwzględniać stosowanie nawozów zawierających wapń, który poprawia trwałość i wytrzymałość owoców. Wapń zmniejsza ryzyko szklistości miąższu oraz przyczynia się do dłuższego przechowywania owoców.

Utylizacja zgniłych jabłek

Zgniłe jabłka, które są źródłem chorób grzybowych, nie powinny być umieszczane w kompostowniku. Najlepszą metodą ich utylizacji jest głębokie zakopanie w ziemi, co zapobiega przenoszeniu patogenów na inne rośliny.

Prawidłowa pielęgnacja jabłoni oraz zastosowanie odpowiednich metod ochrony, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnego gnicia owoców. Ochrona owoców przed chorobami i szkodnikami jest kluczowa, aby zapewnić dobre plony i jakość uprawianych jabłek.

Wyświetlony 86 razy