sobota, 19 sierpień 2023 13:37

Kiedy warto zainwestować w wiaty palarnie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wiaty palarnie wiaty palarnie Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Palenie papierosów powoli staje się passe, jednak wciąż jest czynnością dość popularną. Aby chronić niepalących przed biernym wdychaniem dymu, możemy zdecydować się na wydzielenie strefy, w której osoby chętne będą mogły nacieszyć się przerwą na papierosa. Na co zwrócić uwagę projektując taką przestrzeń? Czym są wiaty dla palaczy i czy warto w nie zainwestować? Gdzie umieścić wiatę i jak zadbać o jej projekt, aby była ona wygodna dla użytkowników i dobrze spełniała swoje zadanie?

 

1. Czym są wiaty palarnie?

2. Kiedy warto zainwestować w palarnie zewnętrzne?

3. Wiaty palarnie zewnętrzne - o czym pamiętać przy projekcie?

Czym są wiaty palarnie?

Palenie papierosów kiedyś było bardzo popularnym nawykiem, jednak w miarę rozwoju wiedzy na temat jego szkodliwości coraz więcej osób rezygnuje z tego zwyczaju. Dla tych, którzy wciąż korzystają z nikotyny może być ciężko znaleźć sobie miejsce, gdzie nie będą nikomu przeszkadzać - szczególnie w przestrzeni mocno zabudowanej, po której porusza się codziennie wiele osób. Rozwiązaniem tego problemu są wiaty palarnie, czyli specjalnie wydzielone i odgrodzone strefy, w których możemy zapalić bez ryzyka, że komuś będzie to przeszkadzać. Mają one często zastosowanie w firmach, lokalach gastronomicznych i innych podobnych miejscach.

Kiedy warto zainwestować w palarnie zewnętrzne?

Nowoczesne wiaty o konstrukcji stalowej malowanej proszkowo, które są przeznaczone do palenia, można instalować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, chociaż w tym pierwszym przypadku popularniejszym rozwiązaniem jest po prostu przeznaczenie całego pomieszczenia na strefę dla palaczy. Dobra wiata palarnia powinna mieć sprawny system wentylacyjny, a także szczelnie zamykane drzwi, które ograniczą wydostawanie się dymu na zewnątrz. Palarnia zewnętrzna jest również zwykle bardziej ekonomicznym i wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga od nas wyłączania jednego pomieszczenia w budynku z ogólnego użytkowania.

Wiaty palarnie zewnętrzne - o czym pamiętać przy projekcie?

Jeżeli interesuje nas przygotowanie i instalacja wiaty dla palaczy, powinniśmy najpierw zastanowić się, jak dużo osób może chcieć z niej jednocześnie korzystać. To plus określenie, gdzie ma się ona pojawić, pozwoli na oszacowanie najlepszej wielkości, która zapewni nam wydajność, a użytkownikom komfort. Kolejna kwestia to także koszt wykonania podobnej instalacji - warto zwrócić na niego uwagę przed podpisaniem umowy, szczególnie jeżeli musimy zmieścić się w wyznaczonym budżecie.

Wyświetlony 344 razy