sobota, 31 sierpień 2024 10:21

Jakie rośliny wymagają specjalnego nawadniania? Przewodnik dla ogrodników

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
www.asztar.pl www.asztar.pl pixabay

Niektóre rośliny ogrodowe nie są wymagające - nie specjalnie przeszkadza im niska temperatura, upał czy przejściowa susza. Inne wręcz przeciwnie, zwłaszcza te, które nie rosną w warunkach naturalnych - wymagają nieco więcej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych tj. osłanianie przed mrozem, sadzenie w miejscach o określonych warunkach, regularne nawożenie i podlewanie. O każdym z czynników warunkujących prawidłowy wzrost roślin można by długo opowiadać i rozprawiać, ale w kontekście coraz częściej pojawiających się w Polsce okresów suszy i malejących zasobów wodnych, dużo mówi się o podlewaniu.

 

Co z tym podlewaniem

Jak podlewać, kiedy podlewać, ile podlewać, czy robić to samodzielnie, czy zdecydować się na instalację systemów nawadniających - oto zaprzątające uwagę ogrodników i specjalistów od ogrodnictwa kwestie. Są one szczególnie interesujące dla posiadaczy w ogrodzie pewnych gatunków, które potrzebują wilgotnego środowiska.

Rośliny, które nie tolerują suchej gleby

W części warzywnej ogrodu stała wilgotność gleby jest kluczowa dla buraków, ogórków, pomidorów, fasoli, grochu, papryki, selera, sałat, rzodkiewek, cukinii. W części rekreacyjnej stałej dostawy wody potrzebuje trawa, a w części kwiatowej wierzby na pniu, kaliny, hortensje, miskanty chińskie, tawułki, liliowce, kosaćce, pierwiosnki, paprocie, niektóre gatunki mieczyków, bergenie i wiele, wiele innych. Jak pogodzić wymagania wspomnianych roślin z koniecznością oszczędzania zasobów wodnych?

Specjalne podlewanie

Metoda podlewania powinna być dobrana do rodzaju nasadzeń, np. w przypadku trawnika bardzo dobrze sprawdzą się zraszacze, ale już w przypadku warzyw czy roślin z dużymi ozdobnymi liśćmi właściwym systemem będzie nawadnianie kropelkowe, które dostarczy wodę bezpośrednio do gleby, a nie na części roślin. Różnica pomiędzy systemami jest jeszcze taka, że zraszacze działają cyklicznie, natomiast nawadnianie liniowe w sposób ciągły. O najlepszym rozwiązaniu dla swojego ogrodu najlepiej porozmawiać ze specjalistami z firm, dla których podlewanie ogrodów nie ma żadnych tajemnic.

Chcąc mieć ogród mieniący się kolorami kwiatów i cieszący oczy soczystą zielenią przez cały okres od wiosny do jesieni, należy przemyśleć i zadbać o kwestię podlewania. Gatunki, które wody stale potrzebują nie znają terminów „urlop”, „choroba”, „zmęczenie”. Po prostu więdną, zasychają i niekoniecznie się odrodzą. A przecież szkoda także wysiłku włożonego w to, by w tym miejscu się znalazła.

Wiecej o systemach nawadniania oraz pielęgnacji ogrodu na: www.asztar.pl

Wyświetlony 126 razy