środa, 09 listopad 2022 17:40

Jakie nasiona traw ozdobnych warto wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Florexpol Florexpol pixabay

Zaglądając do dowolnego sklepu ogrodniczego, bez problemu można znaleźć nasiona traw ozdobnych. Co więcej, nasiona takie dostępne są również niemal w każdym supermarkecie budowlanym, a nawet na miejskim bazarku.

Czy wszystkie są tak samo dobre? Jakie nasiona traw wybrać, by móc cieszyć się ozdobnym i wytrzymałym trawnikiem lub okazałą, nowoczesną rabatą trawiastą?

Czym kierować się wybierając nasiona traw?

Myśląc o murawie, kieruj się przede wszystkim przeznaczeniem trawnika. Innych nasion użyjesz pod murawę rekreacyjną, innych pod typowo użytkową, a jeszcze innych pod trawniki ozdobne. Zanim więc udasz się do sklepu ogrodniczego dokładnie przemyśl, z jaką intensywnością Twój trawnik będzie eksploatowany. Sugerowanie się podczas zakupów wyłącznie ceną skutkuje błędnymi decyzjami, które będą miały konsekwencje w niedalekiej przyszłości. Pieniądze zaoszczędzone w momencie zakupu nasion wydasz na renowację trawnika. Nie wspominając o stracie czasu i konieczności częstszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jakich nasion traw unikać w gotowych mieszankach?

Głównie nasion traw pastewnych, które są bardzo kiepskiej jakości. Zwróć uwagę, czy w mieszance znajdują się takie gatunki jak życica wielokwiatowa, rajgras holenderski, rajgras oldenburski czy życica mieszańcowa. Niewielki dodatek tych gatunków nie zrobi większej różnicy, jednak mieszanka nie powinna być oparta głównie o wymienione trawy. Są to gatunki jednoroczne lub dwuletnie, co oznacza, że po max. 2 latach trawnik będzie wymagał ponownego wysiewu, ponieważ jedyne co pozostanie po okresie zimowym, to gołe placki, a także wydeptane i zniszczone fragmenty murawy. A przecież trawnik ma służyć przez wiele lat, a nie przez jeden sezon.

Trawy ozdobne – nasiona. Jakie nasiona wybierać?

Aby Twój trawnik był reprezentacyjną i efektowną częścią posesji, w składzie mieszanki szukaj takich gatunków traw, jak np. kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza, mietlica pospolita, wiechlina łąkowa, życica trwała, rajgras angielski, kostrzewa trzcinowa. Rozważając zakup nasion można pomóc sobie poprzez dokładne zapoznanie się z zawartością opakowania lub przeznaczeniem wskazanym przez producenta. Specjalistyczne mieszanki z pewnością będą droższe, niż te ogólnodostępne w każdym sklepie z asortymentem ogrodowo-budowlanym, jednak w tym przypadku taniej nie oznacza lepiej.

Poniżej kilka mieszanek nasion traw ozdobnych, na które warto zwrócić uwagę:

  • Mieszanka traw Shadow&Sun Barenbrug – umożliwia stworzenie gęstej, dywanowej, soczyście wybarwionej darni zarówno w cieniu, jak i w miejscach nasłonecznionych. Hamuje przyrost mchu. Doskonała na trawniki reprezentacyjne.
  • Mieszanka traw Trawnik Polski Uniwersalny – tworzy zwartą, intensywnie zieloną murawę, odporna na zanieczyszczenia komunikacyjne, do średnio intensywnego użytkowania. 
  • Trawa samo zagęszczająca Substral – uniwersalna mieszanka wysoce odporna na deptanie i intensywne użytkowanie. Szybko kiełkuje, dodatkowo rozrasta się poprzez rozłogi tworząc gęstą, zieloną darń. Odporna na przemarzanie i choroby grzybowe.

Trawy ozdobne to szeroka kategoria roślin. Trzeba pamiętać, że poza mieszankami typowo trawnikowymi istnieją też nasiona gatunków dekoracyjnych, traktowanych jako samodzielne rośliny rabatowe (np. sorgo, włośnica wielkokłosowa, ostnica, dmuszek). Szybko rosną, doskonale uzupełniają rabaty, dodają nowoczesności, a ich kwiatostany wykorzystać można w niebanalnych bukietach. Ciekawie dekorują również balkonowe skrzynki.

Duży wybór wysokiej jakości nasion traw ozdobnych znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol. Koniecznie zapoznaj się z całą ofertą i wybierz produkt, który wpisze się najlepiej w Twoje potrzeby.

Wyświetlony 873 razy