wtorek, 27 kwiecień 2021 19:12

Jak wyrzucać elektrośmieci i zadbać o środowisko?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Elektrośmieci Elektrośmieci pixabay

Stara pralka, telewizor lub telefon komórkowy – tego typu wyposażenie musi być odpowiednio zutylizowane. Gdzie wyrzucać elektrośmieci?

 

Rosnąca w ciągu ostatnich dekad liczba elektrycznego i elektronicznego sprzętu spowodowała, że jego właściwe zagospodarowanie stało się niezbędne. Nieodpowiednie postępowanie z odpadkami jak elektrośmieci jest poważnym zagrożeniem dla środowiska. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak postępować z takimi kłopotliwymi odpadkami – wyrzucenie ich do zwykłego kosza nie jest możliwe!

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci, a dokładnie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli ZSEE to rodzaj odpadków, do których zaliczają się różnego rodzaju urządzenia elektryczne i elektroniczne. To zarówno urządzenia niesprawne, zniszczone i zdekompletowane, jak i te nowe, nieużywane, które przeznaczone są do utylizacji.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może być wyrzucony do zwykłego pojemnika na odpady komunalne. Ma to kilka przyczyn:

  • w elektrośmieciach znajdują się cenne pierwiastki, które mogą być z nich odzyskane, co zmniejsza obciążenie dla środowiska naturalneg
  • surowce w elektrośmieciach mogą być przyczyną poważnego zanieczyszczenia środowiska naturaln
  • elementy elektrośmieci, na przykład tworzywa sztuczne czy metale, mogą być poddane procesowi recyklingu

Elektrośmieci – jak je wyrzucać?

W związku z tym, że elektrośmieci nie mogą być wyrzucone do zwykłego kosza, muszą być one odpowiednio zutylizowane. Jak można to zrobić?

1. PSZOK

Elektrośmieci mogą być przekazane do punktu jak PSZOK, czyli do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK-i działają w każdym mieście oraz gminie. Osoby, które opłacają rachunki za odbiór odpadów, mogą przekazać tam odpady bezpłatnie, w tym także elektrośmieci.

2. Sklepy

Drobne elektrośmieci można przekazać do sklepu, na przykład do sklepu z elektroniką. Sklepy zobowiązane są do przyjmowania takich odpadków od każdej osoby. W przypadku większego sprzętu jak AGD, RTV odpadki można przekazać przy zakupie nowego sprzętu. Przykładowo, gdy kupuje się nową pralkę, można oddać starą.

3. Zbiórki elektrośmieci

Prostym sposobem, aby pozbyć się elektrośmieci, jest również skorzystanie ze zbiórek, które cyklicznie organizowane są przez różne firmy. Przyjmują one zarówno drobny, jak i gabarytowy sprzęt.

4. Firmy zbierające elektrośmieci

W końcu elektrośmieci można przekazać do firm, które zajmują się ich utylizacją. Przyjmują one różnego rodzaju urządzenia. Pracownicy firmy mogą wtedy przyjechać do klienta i odebrać od niego wyposażenie. W przypadku większego sprzętu konieczne jest dopłacenie do transportu.

Wyświetlony 993 razy