czwartek, 29 lipiec 2021 11:25

Jak wybrać oświetlenie piwnicy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
lampy do piwnicy lampy do piwnicy pixabay

Piwnica to miejsce, w którym zwykle nie ma szerokiego dostępu do naturalnego światła słonecznego. Dlatego warto sensownie rozplanować system oświetlenia piwnicznego przy użyciu lamp.

Jakie lampy do piwnicy wybrać? Które oprawy świetlne sprawdzą się najlepiej?

Oświetlenie piwnicy a wysokość pomieszczenia

Niestety, dobór oświetlenia do piwnicy nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Mimo że w przypadku piwnicy bardziej liczy się jako sc, a nie estetyka wykończenia lamp, to jednak nadal trudno określić, jaki rodzaj oświetlenia do piwnicy będzie najlepszy. W wielu przypadkach podstawowym kryterium wyboru lampy do piwnicy będzie więc wysokość pomieszczeń. Im niższa piwnica, tym bardziej liczy się, aby lampa, która ją oświetla, nie wystawała z sufitu na pół metra. Nie mogą to być więc wiszące lampy LED. Zdecydowanie lepiej, do niskich pomieszczeń piwnicznych będą pasowały plafony LED natynkowe . Plafony natynkowe nie rzucają się w oczy, a jednocześnie są bardzo wydajne.

Oświetlenie boczne do piwnic

Piwnica, w której przebywamy dłużej, wykonując określone czynności, takie jak na przykład majsterkowanie, powinna zostać oświetlona również bocznymi punktami świetlnymi. Odpowiednie będą kinkiety LED (najlepiej te, które mają oprawy wpuszczane). Lampy boczne będą przydatne w takich w piwnicach jak piwniczki na wino lub piwniczki, które pełnią funkcje spiżarni.

Ochrona lampy piwnicznej przed wilgocią

W piwnicach często panuje nadmierna wilgoć. W niektórych przypadkach jest to zjawisko wręcz pożądane, ale w wielu działa jedynie na niekorzyść. Niekorzyść nie tylko dla ścian budynku, ale także dla lamp, które zostały zainstalowane we wnętrzach. Tradycyjne lampy w piwnicach mogą niestety mieć skróconą żywotność tylko z tego powodu, że są wystawione na nadmierne działanie wilgoci. Dlatego, do piwnicy wilgotnej konieczne jest zainstalowanie lampy o podwyższonym stopniu ochrony IP. Lamp tego typu warto szukać w specjalistycznych sklepach z oświetleniem technicznym. Są to specjalne lampy LED przemysłowe, które mogą być montowane również w szklarniach oraz zakładach przemysłowych, w których mamy do czynienia z niestandardowym wydzielaniem pary wodnej. Odpowiednie mogą być także reflektory zewnętrzne lub zwykłe lampy ogrodowe, które produkowane są z myślą o pozostawaniu przez długi czas na deszczu, śniegu i mrozie. Producenci takich lamp z pewnością zadbali o uzyskanie takich parametrów technicznych lampy, które pozwolą jej znieść specyficzne warunki zawilgoconej, ciemnej i zimnej piwnicy.

Wyświetlony 1272 razy