wtorek, 22 sierpień 2023 10:30

Jak wybrać najlepsze szuflady do kuchni?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
prowadnice do szuflad prowadnice do szuflad www.freepik.com

Odpowiednio dopasowane meble kuchenne pozwalają na ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni i komfortowe użytkowanie tej części domu. Jednym z istotnych elementów zabudowy kuchennej są szuflady, w których można z powodzeniem przechowywać niemal wszystkie stosowane w tym miejscu sprzęty czy produkty. Żeby jednak ich użytkowanie było komfortowe, warto zwrócić uwagę na pewne elementy, takie jak na przykład prowadnice do szuflad. Jak wybrać najlepsze szuflady do kuchni? Podpowiadamy.

 

Obciążenie szuflad w kuchni

Już na etapie projektowania kuchni, warto zastanowić się nad rozmieszczeniem produktów i sprzętów w tej przestrzeni, aby jak najlepiej dopasować zabudowę kuchenną do swoich potrzeb. Wstępne oszacowanie tego, jakie obciążenie będą musiały dźwigać szuflady, pozwoli na dobór efektywnych i wytrzymałych elementów konstrukcyjnych. W przypadku kiedy w szafce zamierzamy przechowywać lekkie rzeczy, prowadnice do szuflad nie muszą wyróżniać się dużą wytrzymałością. Jeśli jednak w szufladzie chcemy chować ciężkie produkty spożywcze, garnki czy sprzęty, warto postawić na prowadnice szufladowe o zwiększonej wytrzymałości, które mogą być użytkowane nawet w warunkach dużego obciążenia. 

W kontekście obciążenia szuflady w kuchni istotnym czynnikiem jest też materiał, z którego wykonane jest dno takiego elementu. Warto omówić ze stolarzem lub sprzedawcą tę kwestię i zdecydować czy w konkretnym przypadku lepiej sprawdzi się dno szuflady z płyty meblowej, czy HDF, lub jeszcze innego materiału.

Jakie prowadnice do szuflad w kuchni będą najlepsze?

Jednym z najważniejszych elementów szuflady, który decyduje o tym czy będzie się ona otwierała lekko, a także jak duże obciążenie wytrzyma, jest zastosowana w konkretnym modelu prowadnica do szuflad. Obecnie dostępnych jest kilka różnych rodzajów takich elementów, które różnią się między sobą sposobem działania, a także techniką montażu. Wśród najpopularniejszych można wymienić prowadnice kulkowe i rolkowe. 

Te pierwsze z powodzeniem można wykorzystać w szufladach nawet z dużym wypełnieniem. Jeżeli wybierzemy model dopasowany do przewidywanego obciążenia mebla o typie kulkowym, wówczas zyskamy pewność, że szuflada będzie otwierać i zamykać się bardzo lekko i płynnie, bez najmniejszych zacięć. Prowadnice rolkowe z kolei wyróżniają się niższą ceną, lecz mogą być wykorzystane wyłącznie w szufladach, w których będą przechowywane lekkie przedmioty, a więc na przykład mniejsze dodatki, sztućce czy herbata.

Wymiary szuflady do kuchni

Podczas wyboru szuflad do kuchni, warto zastanowić się również nad ich wymiarami. Jeżeli mamy już wizję tego pomieszczenia, znacznie łatwiej nam będzie dopasować wielkość szuflad do elementów, które planujemy w nich przechowywać. Pamiętajmy jednak, że minimalna wysokość pojedynczej szuflady w kuchni powinna wynosić 30 cm, maksymalna wysokość zaś w przypadku wyciągu cargo może przekraczać 2 m. Jeśli chodzi o szerokość szuflad, powinny być one dostosowane do szafek znajdujących się pod nimi. Z tego powodu zazwyczaj w kuchniach wykorzystuje się szuflady o szerokości od 15 do 120 cm. Pamiętajmy też, że oprócz pojedynczych komór wyróżnia się także szuflady z wysokim frontem, a także modele wewnętrzne, które umiejscowione są w jednej szafce.

Wyświetlony 343 razy