sobota, 01 lipiec 2023 12:09

Jak odświeżyć materac kokosowy?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
materac kokosowy materac kokosowy pixabay

Każdy materac wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni nie tylko jego większą żywotność, ale również bezpieczeństwo i higienę użytkowania. Jak zatem czyścić materace, szczególnie te wykonane z naturalnych materiałów ekologicznych, jak kokos? Oto nasze wskazówki. 

 

Właściwości włókna kokosowego w materacach

Wkładka kokosowa do materaca jest wytwarzana ze skorupy orzecha kokosowego, a więc jest produktem naturalnym, ekologicznym, nie powodującym podrażnień skóry czy dróg oddechowych ani uczulenia na materac kokosowy. Jest też ekologiczna, nie szkodzi środowisku naturalnemu. Sprasowane włókno kokosowe w materacu poddawane jest działaniu temperatury, co gwarantuje stabilność i trwałość maty. Zadaniem tego produktu jest zwiększenie twardości materaca, co jest szczególnie polecane dla osób o większej masie ciała, dla lepszego podparcia kręgosłupa i zdrowego snu. Dodatkowo materac kokosowy jest mniej podatny na odkształcenia, a przez to na szybsze zużycie, jest przewiewny i dobrze odprowadza wilgoć.

Jak dbać o materac kokosowy?

Materac kokosowy ma wiele zalet, ale aby jego właściwości zachowane były na jak najdłuższy czas, należy go odpowiednio pielęgnować. Jak to zrobić? Jeśli ktoś zastanawia się, jak położyć materac kokosowy, to dobra informacja jest taka, że i tak podstawą dla jego żywotności jest regularne obracanie materaca. Zaleca się aby robić to maksymalnie co pół roku, ponieważ będziemy mogli wówczas zapobiegać odkształceniom i utrwalaniu wgnieceń czy nierówności. 

Ponieważ kokos to materiał naturalny i chłonny, nie wolno go narażać na zbyt duży kontakt z wodą i innymi płynami, bo po pierwsze może go to pozbawić pożądanych właściwości, a po drugie pociągać za sobą pojawienie się w materacu nieproszonych gości w postaci różnego typu robactwa, któremu sprzyja taki ciepły i wilgotny mikroklimat. Warto tu zastosować np. dodatkowy pokrowiec na materac i podkłady higieniczne, jeśli jest to materac kokosowy dla dzieci, a szczególnie tym młodszym zdarza się jeszcze w nocy zmoczyć.

By materac kokosowy do łóżeczka dziecięcego lub osób dorosłych zachował swoje właściwości i długo służył, trzeba go też regularnie czyścić. Warto zacząć od częstego odkurzania oraz przecierania powierzchni materaca lekko zwilżoną szmatką (pranie materaca kokosowego jest niewskazane). Usuwa się w ten sposób niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy, ale również uczulające roztocza czy złuszczony naskórek. 

Kolejny krok w dbaniu o materac kokosowy to częsta wymiana pościeli i pranie wkładów kołder i poduszek. Przyda się również wietrzenie materaca – bez pokrowca, wystawiając go na około pół godziny. Zimą sprzymierzeńcem odświeżania będzie mróz, natomiast latem – gorące promienie słoneczne.

Jeśli jednak zdarzy się, że nieco zaniedbane zostaną te czynności, wówczas dodatkowo możemy odświeżyć powierzchnię materaca przy użyciu pary wodnej, np. z parownicy czy generatora pary od żelazka. Wysoka temperatura likwiduje bakterie i inne mikroorganizmy, dezynfekuje.

Wyświetlony 460 razy