piątek, 30 grudzień 2022 18:00

Forniry kamienne - czym są i do czego są wykorzystywane?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
forniry kamienne forniry kamienne Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Możliwości wykorzystania fornirów kamiennych są bardzo szerokie. Stosuje się je w domach i w obiektach użyteczności publicznej. W ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czym dokładnie jest fornir i gdzie dokładnie się go stosuje?

 

Co to fornir kamienny?

Forniry kamienne to nic innego jak kamienie dekoracyjne. Występują w postaci cienkich arkuszy. Mają one 2-3 milimetry. Można je przykleić do wybranej powierzchni, na przykład do ściany. Co ciekawe, kamienie te są pochodzenia naturalnego. Taki fornir kamienny występuje w arkuszach o różnych wymiarach. Niektóre mają 22 cm x 244 cm i są to duże arkusze, inne 122 cm x 280 cm, 61 cm x 122 cm i postrzega się je jako rozmiar standardowy. Są też małe arkusze w rozmiarze 60 cm x 15 cm.

Fornir z kamienia naturalnego

Takie płytki kamienne, o ile można tak nazwać fornir, są niezwykle atrakcyjne. Arkusze te w sposób nieprzewidywalny ulegają drobnym zmianom kolorystycznym, co wpływa automatycznie na ich niepowtarzalny design. Stają się więc doskonałą dekoracją ściany, a następnie całego pomieszczenia. Jeśli ktoś chce mieć kamień naturalny na ścianie, wystarczy, że wybierze kamienny fornir. Materiał zapewnia doskonały efekt, a sam montaż nie sprawia większego kłopotu. W użyciu fornir wygląda trochę jak tapeta kamienna. Jest elastyczny, można go zwinąć w rulon. Pod względem wizualnym, wygląda jak najprawdziwszy kamień. I to jest w nim tak wyjątkowe. Płytki kamienne zwykłe montuje się przy użyciu białego kleju. Z kolei fornir kamienny wymaga nieco innych materiałów klejących. Wszystko jest jednak do kupienia w sklepach.

Teraz forniry kamienne i pozostałe, niezbędne do montażu materiały, są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Można je dostać w dobrych marketach budowlanych i w sklepach internetowych. Wystarczy chwila na rozeznanie i już można dokonywać zakupu.

Zdobienie ściany przy użyciu forniru kamiennego

Zastosowanie forniru kamiennego jest bardzo szerokie. Wiele zależy od pomysłowości architekta czy po prostu osoby, która pracuje nad wystrojem swojego pomieszczenia. Można wykorzystać ten materiał do eleganckiego wykończenia wezgłowia łóżka. Forniry kamienne staną się też efektowną dekoracją całej ściany. Można zastosować je w zasadzie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy jest to przedpokój, kuchnia, czy może salon albo sypialnia. Fornir świetnie sprawdza się w pokoju młodzieżowym. Co więcej, doskonale pasuje również do pomieszczeń innego przeznaczenia niż mieszkaniowe. Powtarzając się raz jeszcze, ma on szerokie zastosowanie. Jest też wygodny do utrzymania w czystości. Nic więc dziwnego, że cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Niektórzy zamiast fornir kamienny wykorzystują kamienne panele ścienne samoprzylepne. Albo też decydują się na wykorzystanie tradycyjnych płytek kamiennych. Jednak typowy fornir kamienny to najlepszy materiał wykończeniowy, o którym warto pomyśleć, pracując nad aranżacją swojego mieszkania.

Ściany sypialni, salonu czy przedpokoju można wykończyć na wiele różnych sposobów. Stosując samą farbę w kolorze lub inne materiały wykończeniowe. Wśród mocno polecanych w ostatnim czasie jest fornir kamienny, który jest dość wygodny w montażu, a przede wszystkim bardzo ładnie się prezentuje. Efekt naturalnego kamienia na ścianie jest niesamowity. Fornir dobrze wygląda i łatwo utrzymuje się go w czystości. Warto więc poważnie się nad nim zastanowić. Jedynym minusem tego materiału, jest jego cena. Niestety do najtańszych nie należy. A wyłożenie nim dużej ściany, wiąże się z wysokim kosztem całkowitym.

Wyświetlony 640 razy