środa, 27 lipiec 2022 14:49

Aranżacja okna, czyli jak łączyć rolety z zasłonami?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
rolety materiałowe rolety materiałowe pixabay

Aranżacja okna jest bardzo istotna, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Coraz rzadziej zdarza się, że znajdują się w nim firanki, natomiast często pojawiają się rolety lub zasłony.

Dobrym pomysłem jest połączenie tych dwóch rozwiązań. Wówczas można ograniczyć dopływ światła w ciągu dnia oraz zapewnić prywatność wieczorem i w nocy. Dzięki odpowiedniemu połączeniu i dobraniu kolorów i materiałów, można otrzymać wyjątkowo ciekawą kompozycję. 

Połączenie kolorystyczne rolet i zasłon

Dekoracje okna stanowią jeden z elementów wyposażenia całego wnętrza. Dlatego tak istotne jest, żeby dobrać możliwie najlepszą aranżację, która będzie odpowiadała potrzebom estetycznym domowników. Chcąc zastosować rolety i zasłony, warto trzymać się kilku zasad, które pomogą w dobrym dopasowaniu całości.

Istnieją dwie uniwersalne możliwości kolorystycznego łączenia ze sobą tych dwóch sposobów zaciemnienia pomieszczenia. Jednym z nich jest zastosowanie zbliżonych do siebie barw, ale muszą być one jasne — na przykład beże, brązy lub błękity. W ten sposób można stworzyć lekką aranżację, która będzie bardzo dobrze pasowała do niewielkiego pomieszczenia.

Innym rozwiązaniem na kolorystyczne połączenie ze sobą rolet i zasłon jest zastosowanie kontrastów. Warto pamiętać, żeby nie stawiać wyłącznie na ciemne barwy. Spowoduje to przytłoczenie pomieszczenia oraz jego optyczne pomniejszenie. Znacznie lepiej sprawdzi się połączenie przeciwnych barw. Standardowym miksem jest biel i czerń. Jednak równie dobrze sprawdzą się szarości w połączeniu z bordowym lub butelkowozielonym kolorem. Na przykład rolety materiałowe w jasnym kolorze, a zasłony w ciemnym, który będzie stanowił dla poprzedniego wysoki kontrast.

Atrakcyjna aranżacja okna dopasowana do wystroju pomieszczenia

Szukając pomysłów na aranżację okna, warto dopasować ją do wystroju pomieszczenia, w którym się ono znajduje. Jeżeli jest to nowoczesny pokój, w którym umieszczone są minimalistyczne meble, rolety i zasłony powinny być zachowane w podobnym stylu. Podobnie w przypadku klasycznych rozwiązań.

Zawsze warto dopasować aranżację okna do materiałów, jakie znajdują się w pomieszczeniu. Jeżeli dominuje tam jeden konkretny odcień, można postawić na kolory z nim kontrastujące. Tak, żeby całość była spójna i pasowała do siebie nawzajem. Okna nie są odrębnym elementem domu. To nieodłączny fragment każdego wnętrza.

Dekoracja wnętrza czy praktyczny produkt?

Aranżując okna w salonie, często pojawia się pytanie o cel elementów. Mają one być czysto praktyczne, a może dekoracyjne? Jest to kluczowa decyzja, która wpływa na całość wystroju. Można jednak połączyć oba te elementy, odpowiednio miksując ze sobą produkty.

Rolety-Żaluzje w połączeniu z zasłonami dają atrakcyjny i ciekawy zestaw. Taki, który może być wykorzystywany niemalże w każdym pomieszczeniu. Niezależnie od jego wyglądu, połączenie różnych typów produktów wpłynie pozytywnie na poziom atrakcyjności pomieszczenia. Jednocześnie zarówno rolety jak i zasłony zapewniają ograniczenie dopływu światła oraz prywatność domownikom. Oznacza to, że można z powodzeniem otrzymać doskonałą kombinację praktycznych rozwiązań oraz dekoracyjnych aranżacji okien.

Warto pamiętać jedynie o kolorystycznym dopasowaniu do siebie poszczególnych elementów. Tak, żeby były dla siebie kontrastujące lub wręcz przeciwnie — zachowane w podobnej kolorystyce. Jednak powinny w dalszym ciągu zawierać jasne i delikatne elementy. Tak, żeby dobrze pasowały do wnętrza, nie przytłaczając go.

Wyświetlony 696 razy