wtorek, 22 wrzesień 2020 09:46

Symbole zawodu dekarza – cęgi dekarskie, nożyce i młotek

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Cęgi dękarskie Cęgi dękarskie

Montowanie pokrycia dachowego to część procesu budowalnego, która wymaga specjalistycznych narzędzi. Dobry dekarz pod ręką zawsze posiada odpowiedni sprzęt, który pozwala w bezpieczny i skuteczny sposób montować dachówki, blachę falistą, masy bitumiczne czy deski.

Wśród najważniejszych, symbolicznych narzędzi każdego dekarza warto wymienić specjalny gumowy młotek, nożyce do cięcia blachy i cęgi dekarskie, które służą do formowania blachy i blachodachówki.

Szczypce dekarskie ciągle w użyciu

Zawód dekarza pozostaje ciągle dość młodą profesją. Wyodrębnił się z cechu średniowiecznych cieśli dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Ostatnie 100 lat przyniosło ogromny skok technologiczny w budowie domów, jednak w zawodzie dekarza oprócz zmiany materiałów, z którymi się pracuje nie nastąpiła duża zmiana. Wprowadzono dachówki ceramiczne, które zastąpiły strzechy, a blachodachówka wyparła z dachów zwykłe, impregnowane deski. Jeśli chodzi o sposób montowania pokrycia dachowego – nie zaszły duże zmiany i większość dekarzy wciąż pracuje wedle tradycji i doświadczenia przekazywanego w rodzinie od pokoleń. W dekarskim warsztacie w ciągu ostatnich lat również nie zaszło sporo zmian. Wciąż najważniejsze pozostają cegi dekarskie, młotki czy nożyce, które służą profesjonaliście do formowania blachy czy montowania orynnowania.

Jakie cechy powinny posiadać dobre cęgi dekarskie?

Dobre cęgi dekarskie, proponowane chociażby przez sklep internetowy msell24h to narzędzia, które muszą być wykonane z dobrej jakości stali narzędziowej. Szczypce dekarskie są narażone na spore przeciążenia w trakcie formowania blachy, więc wytrzymałość tych narzędzi to podstawa. Ważne również, cegi dekarskie posiadały rękojeść obleczoną specjalną antypoślizgową powłoką PCV. Tylko wtedy szczypce dekarskie można pewnie chwycić i wykonywać precyzyjne ruchy. Dobrym pomysłem jest również zakup kilku różnych rodzajów cęgów. W zestawie proponowanym przez msell24h można znaleźć trzy różne cęgi dekarskie: od prostych aż po zakrzywione pod kątami 45 i 90 stopni. Stawiając na taki zestaw, możemy być pewni, że na dachu nic nas nie zaskoczy. Co ważne, cegi dekarskie powinny posiadać co najmniej 60 mm szerokości szczęk. Taka ich wielkość pozwoli na formowanie blachy i blachodachówki bez konieczności schodzenia z dachu i używania stacjonarnych narzędzi warsztatowych!

Wyświetlony 1861 razy