czwartek, 29 wrzesień 2022 08:01

Lampki biurkowe - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
abanet abanet www.freepik.com

Lampkę biurkową można wykorzystać na wiele sposobów. Oczywiście jej głównym zadaniem jest doświetlenie miejsca pracy.

Wybór odpowiedniego modelu jest bardzo ważny ze względu na nasz komfort i zdrowie. Jaki wpływ lampka biurkowa ma na nasze samopoczucie? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Podpowiadamy.

Dlaczego posiadanie dobrej jakości lampki biurkowej jest tak ważne?

Lampkę biurkową można wykorzystać na kilka sposobów. Jej główną funkcją jest oczywiście doświetlenie biurka, które jest zazwyczaj miejscem pracy lub nauki. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie. Ten rodzaj oświetlenia możemy również wykorzystać w sypialni jako lampka nocna lub jako dodatkowe oświetlenie w kąciku czytelniczym.

Należy zdawać sobie sprawę, że dobrze dobrana lampka biurkowa ma bezpośrednie przełożenie na komfort pracy. Przede wszystkim oświetla ona miejsce wykonywania obowiązków. Jest to szczególnie ważne w jesienno-zimowych miesiącach, kiedy dostęp do naturalnego światła jest ograniczony. Oświetlenie punktowe wpływa na możliwości koncentracji, przez co możemy pracować dłużej i w większym skupieniu.

Bardzo ważna jest także temperatura barwowa. Być może nie każdy o tym wie, ale barwa emitowanego światła wpływa na nasz umysł w konkretny sposób. Kolory zimniejsze sprzyjają skupieniu, podczas gdy np. barwa neutralna znakomicie sprawdza się do czytania. W przypadku przygotowań do snu warto postawić na barwę ciepłą, która wpływa na relaks. Szeroki wybór lampek biurkowych znaleźć można pod linkiem https://abanet.pl/505-lampki-biurkowe.

Czym kierować się przy wyborze lampki biurkowej?

Pierwszym parametrem, który warto uwzględnić jest temperatura barwowa. Powinna być ona uzależniona od przeznaczenia lampki. Jeżeli oświetlenie służyć nam będzie do czytania, warto postawić na żarówkę z barwą neutralną. Zapewni ona oczom mniejsze zmęczenie. W przypadku nauki najlepiej sprawdzą się barwy zimne, ponieważ wpływają one pozytywnie na skupienie.

Uwagę zwrócić powinniśmy także na strumień światła. Mierzony jest on w lumenach. Lampki biurkowe powinny emitować światło o mocy od 200 do 500 lumenów. Nie bez znaczenia jest także Ra, czyli wskaźnik oddawania barw. Przyjmuje on wartości od 1 do 100 i im niższy, tym większe prawdopodobieństwo przekłamania barw. W przypadku lampki biurkowej wskaźnik Ra powinien wynosić minimum 80.

Bardzo istotnym parametrem jest migotanie światła. Co prawda nie jesteśmy w stanie wychwycić go gołym okiem, jednak może ono powodować zmęczenie oczu i bóle głowy. Aby temu zapobiec, warto postawić na dobrej jakości żarówki LED. Wyposażone są one w systemy, które zapobiegają migotaniu. Są one droższe od przeciętnych żarówek, jednak jest to inwestycja w nasze zdrowie i samopoczucie.

Wyświetlony 578 razy