wtorek, 07 czerwiec 2022 11:19

Czy nauka programowania online dla dzieci ma sens?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
programowanie online dla dzieci programowanie online dla dzieci pixabay

Nauka programowania dla dzieci i młodzieży to obecnie jedne z topowych, jeżeli chodzi o wybór, zapotrzebowanie, jak i wartość zajęć dodatkowych dla dzieci, które nie tylko rozwijają, ale też niesamowicie przyciągają do siebie obecne najmłodsze pokolenia.

Kodowanie dla dzieci przybiera wiele różnych form, które są dostosowywane do wieku młodego słuchacza. Pierwsze to aktywności typu kodowanie na dywanie, gdzie najmłodsze dzieciaki bez potrzeby włączania komputera czy korzystania z jakichkolwiek urządzeń mogą poznawać pierwsze algorytmy, wydawałoby się niezwiązanych z programowaniem. Kolejne to różnego rodzaju warsztaty stacjonarne uczące zarówno programowania robotów, głównie przeznaczonych dla młodszych dzieci oraz podstaw programowania  prostych programach typu Scratch. Kolejne to programowanie online dla dzieci, które często przeznaczone jest już dla starszych uczniów szkoły podstawowej i wyżej. Tego typu zajęcia to właśnie te, na których będzie się skupiać ten tekst.

Zajęcia online z programowania dla dzieci i młodzieży. Kiedy zacząć?

Zajęcia z kodowania w formie innej, niż stacjonarne, to opcja mająca największą wartość głównie w przypadku dzieci w wieku minimum 10 lat. Wynika to z kilku faktów:

  • zajęcia z programowania przez Internet są lekcjami wymagającymi dużej dozy samodyscypliny. Nauczyciel niekoniecznie jest w stanie określić, czy dziecko w rzeczywistości zajmuje się materiałem przedstawionym na lekcji. Dlatego też słuchacze biorący udział w tego typu kursach muszą chcieć uczyć się programowania i być ciekawi każdego z jego aspektów, bez rozkojarzenia się, czy nudzenia trwaniem lekcji
  • Brak bezpośredniego nadzoru wykładowcy nad sprzętem, wykorzystywanym do nauki (jako że jest to domowy komputer) uniemożliwia mu ewentualną pomoc w przypadku problemów z jego działaniem podczas trwania zajęć. Dziecko musi  tego powodu albo samo znać podstawy obchodzenia się z komputerem, czy rozwiązywania drobnych błędów systemowych, albo być na tyle zorientowanym w kwestiach informatycznych, by móc wyłuszczyć problem przez Internet w taki sposób, aby uzyskać ewentualną pomoc zdalnie.
  • Materiał kursów programowania online dla dzieci, jest często przeznaczony już dla dzieci starszych, które nie oczekują od zajęć wizualnych efektów (spotykanych w zabawkach i programach dla początkujących, młodszych dzieci), ale ich efektywności w kierunku rozwijania solidnych fundamentów pod profesjonalny rozwój.

Podsumowując, programowanie online dla dzieci jest warte o wiele więcej, niż mógłby się wydawać, jednak równocześnie przeznaczone jest już dla dzieci świadomych swojego potencjału lub chcących go wypróbować w bardziej programistycznej formie.

Wyświetlony 846 razy