poniedziałek, 17 kwiecień 2023 15:08

Zakup okien - na co warto zwrócić uwagę?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
okna szczecin okna szczecin Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Okna to jeden z niezbędnych elementów konstrukcji każdego domu. Przed ich zakupem, oprócz odpowiednich rozmiarów czy rodzaju profili, warto pamiętać o pozostałych istotnych kwestiach. Co należy wziąć pod uwagę wybierając okna? Dlaczego ich właściwy montaż ma tak duże znaczenie? Odpowiedzi na te pytania zamieściliśmy w poniższym artykule.

 

Zakup okien - na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Każdy, kto spełnia swoje marzenie o posiadaniu własnego domu, prędzej czy później staje przed wyborem okien. Producenci oferują ich wiele rodzajów, w tym między innymi okna PCV, okna aluminiowe czy okna drewniane, idealnie pasujące do eleganckich drzwi drewnianych i zabudowań willowych. Do najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej uniwersalnych zaliczają się okna plastikowe, stosowane zarówno w domach, jak i innych budynkach użytkowych. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie okna powinny wyróżniać nie tylko walory estetyczne. Najważniejsza jest ich funkcjonalność, którą określają poszczególne parametry.

Jednym z ważniejszych jest współczynnik przenikania ciepła, określający poziom izolacji okna. Dzięki temu można dowiedzieć się, jaka dokładnie ilość ciepła będzie przenikać z pomieszczenia. Określa go dokładnie symbol "U" - jego wyższa wartość oznacza, że dane okno będzie gwarantować dobrą izolację cieplną. Równie ważna jest także izolacja akustyczna okna, dzięki czemu hałasy z zewnątrz staną się znacznie mniej uciążliwe nawet wtedy, gdy dom znajduje się przy ruchliwej ulicy. Współczynnik izolacji akustycznej Rw określa się w decybelach (dB). Podobnie jak w poprzednim przypadku, im wyższy będzie współczynnik, tym lepsza będzie izolacja danego okna. 

Wiele osób montuje w swoim domu drzwi antywłamaniowe, które mają za zadanie zapobiec wizytom nieproszonych gości. Jednak zabezpieczenie w postaci wysokiej jakości drzwi zewnętrznych nie zawsze wystarczy, dlatego też rozsądnym wyborem mogą okazać się okna antywłamaniowe. Za najbardziej odporne uchodzą okna klasy WK-6, stanowiące solidne zabezpieczenie na wypadek włamania. Instalując zatem antywłamaniowe drzwi wejściowe, lepiej zadbać o bezpieczeństwo w kompleksowy sposób, wybierając opcję montażu okien pcv, wyposażonych dodatkowo w rolety zewnętrzne. 

Okna Szczecin - dlaczego właściwy montaż okien ma tak duże znaczenie?

Warto zaznaczyć, że nawet najwyższej jakości okna, kiedy zostaną źle zamontowane, podobnie jak drzwi zewnętrzne, nie będą spełniać swoich funkcji. Przede wszystkim, skutkiem nieodpowiednio przeprowadzonego montażu może stać się szybsza utrata ciepła z pomieszczenia, co automatycznie będzie generować dodatkowe koszty wynikające z konieczności jego częstszego ogrzewania. Ponadto, już po kilku latach niezbędna może okazać się naprawa, a nawet całkowita wymiana źle zamontowanego okna, co natomiast bywa nie tylko kosztowne, ale i wyjątkowo problematyczne. Czynność ta powinna być wykonana przez profesjonalistów montujących okna szczecin - doświadczeni fachowcy zajmujący się stolarką okienną wykonają pracę w precyzyjny sposób. Warto pamiętać, że wysokiej jakości okna zamontowane w prawidłowy sposób podniosą komfort domowników, a także będą sprzyjać ekonomicznemu stylowi życia. 

Wyświetlony 487 razy