wtorek, 30 czerwiec 2020 16:38

Wady i zalety wykorzystania drewna do budowy domu

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Drewno do budowy domu Drewno do budowy domu

Czy wykorzystanie drewna do budowy domu ma swoje wady? Wady drewna na dom i sposoby ich eliminacji.Istnieją pewne wady drewna, ale łatwo je zminimalizować i wyeliminować, dopóki znana jest przyczyna.

  • Kurczenie się i pęcznienie drewna:

 

Drewno jest materiałem higroskopijnym. Oznacza to, że adsorbuje otaczające skraplające się pary i traci wilgoć do powietrza poniżej punktu nasycenia włókien.

  • Pogorszenie jakości drewna:


Czynniki powodujące niszczenie i niszczenie drewna dzielą się na dwie kategorie: biotyczną (biologiczną) i abiotyczną (niebiologiczną).

  • Czynniki biotyczne obejmują grzyby gnijące i pleśniowe, bakterie i owady.
  • Środki abiotyczne obejmują słońce, wiatr, wodę, niektóre chemikalia i ogień.

 

Biotyczna degradacja drewna:

Lasy są towarami ekologicznymi. Jak każdy towar organiczny, drewno jest produktem odżywczym dla niektórych roślin i zwierząt. Ludzie nie mogą trawić celulozy i innych włóknistych składników drewna, ale niektóre grzyby i owady mogą ją trawić i wykorzystywać jako produkt odżywczy. Owady wiercą otwory i wbijają linie w drewno. Co bardziej niebezpieczne, grzyby powodują, że drewno rozkłada się częściowo, a nawet całkowicie.

Biologiczne niszczenie drewna w wyniku ataku grzybów gnilnych, owadów drzewiastych i świdrów morskich podczas jego przetwarzania i użytkowania ma znaczenie techniczne i ekonomiczne.

Grzyby:

Konieczne jest podanie krótkich informacji na temat czynników grzybowych w celu podjęcia działań przeciwdziałających niszczeniu drewna.

Wymagania fizjologiczne dotyczące niszczenia drewna i grzybów zamieszkujących drewno:

Temperatura musi wynosić 25-30 ° C, aby uzyskać optymalny wzrost większości grzybów rozkładających drewno. Jednak niektóre z nich tolerują temperaturę między nawet do ° C.

Odpowiednia podaż tlenu

Tlen jest niezbędny do wzrostu grzybów. Przy braku tlenu nie wyrosną grzyby. Powszechnie wiadomo, że przechowywanie drewna pod wodą chroni je przed atakiem grzybów.

Wilgoć

Zasadniczo drewno na dom nie zostanie zaatakowane przez grzyby przy wilgotności poniżej punktu nasycenia włókien. Dla różnych rodzajów drewna wynosi od 20 do 35%, ale ogólnie 30% jest akceptowane.
O czym jeszcze należy wiedzieć w przypadku drewna wykorzystywanego do budowy domu?

Składniki odżywcze

Drewno jest związkiem organicznym i składa się w 50% z węgla. Oznacza to, że drewno jest bardzo odpowiednim składnikiem odżywczym dla grzybów, ponieważ grzyby czerpią energię z utleniania związków organicznych. Grzyby rozkładające grzyby mogą stosować polisacharydy, podczas gdy grzyby do barwienia ewidentnie wymagają prostych form, takich jak rozpuszczalne węglowodany, białka i inne substancje obecne w komórce miąższu bielu. Ponadto obecność azotu w drewnie jest niezbędna do wzrostu grzybów w drewnie.

Owady:

Owady są drugim co do wielkości rozkładem pod względem strat ekonomicznych, jakie powodują w przypadku drewna i użytkowanego drewna. Owady można podzielić na cztery kategorie:

  • Termity:

Istnieją dwa rodzaje termitów: Termity podziemne niszczą drewno, które nie jest poddane obróbce, wilgotne, w bezpośrednim kontakcie ze stojącą wodą, glebą i innymi źródłami wilgoci.

Termity z suchego drewna atakują i zasiedlają drewno, które zostało wysuszone do zawartości wilgoci od 5 do 10%. Szkody spowodowane przez termity z suchego drewna są mniejsze niż termity podziemne.

  • Miazgownice:

Chrząszcze prochowe atakują drewno liściaste i miękkie. Zagrożone jest drewno dobrze sezonowane oraz drewno świeżo pozyskane i niesuszone.

  • Gmachówki:

Mrówki stolarskie nie żywią się drewnem. Tunelują przez drewno i tworzą schronienie. Najczęściej atakują drewno w kontakcie z podłożem lub drewno, które jest okresowo zwilżane.

  • Pszczoły typu zadrzechnia:

Powodują uszkodzenia przede wszystkim niepomalowanego drewna, tworząc duży tunel do składania jaj.

  • Insekty świdrakowate:

Atakują i mogą szybko niszczyć drewno w słonej wodzie i słonawej wodzie.

Minimalizowanie problemów związanych z drewnem:

Większość powszechnie stosowanych strategii ochrony drewna obejmuje suszenie, powlekanie i impregnację.

  • Staranny dobór drewna

Niektóre gatunki mają naturalnie odporny na próchnicę twardziel. Takie gatunki obejmują przykłady typu: kasztanowiec, dąb, jałowiec. Drewno bielu nigdy nie jest gatunkiem naturalnie trwałym, ma niewielką odporność na próchnicę lub nie ma jej wcale i musi zostać poddane obróbce, jeśli pożądana jest długoterminowa trwałość.
Pokrywanie drewna na dom.

Powłoka zapewnia ochronę drewna używanego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Powłoka zapobiega szybkiemu wchłanianiu i utracie wilgoci oraz zmniejsza skurcz i pęcznienie, które mogą prowadzić do pękania powierzchni i innych problemów. Jednak powłoka nie zawsze zapobiega zmianom zawartości wilgoci. Powłoka spowalnia, ale nie zatrzymuje poziomu wilgoci. Powlekanie jednolitym kolorem lub bejcami pigmentowymi chroni drewno przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Dodatek fungicydów do powłoki zapewnia pewną ochronę przed rozwojem grzybów próchnicowych i pleśniowych.

Pogarszająca się warstwa farby faktycznie zwiększa ryzyko zepsucia. Pęknięta farba pozwala na kontakt wilgoci z powierzchnią drewna i stanowi barierę dla szybkiego i całkowitego ponownego wysuszenia.

Wyświetlony 1485 razy