sobota, 10 czerwiec 2023 11:04

Przyssawka do płytek - niezbędne narzędzie każdego glazurnika

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Przyssawka do płytek Przyssawka do płytek Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

W czasie układania płytek w kuchni, łazience czy wymiany szyb, bardzo ważną kwestią jest bezpieczne przenoszenie tych elementów. Niestety, nawet najbardziej doświadczonemu i sprawnemu glazurnikowi zdarza się upuścić płytkę, która potłucze się w drobny mak. Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej zaopatrzyć się w specjalną przyssawkę, dzięki której przeniesiesz każdą płytkę, szybę, gres a nawet blachę, bez narażenia jej na uszkodzenie. 

 

1. Przyssawka do płytek - rodzaje i zastosowanie

2. Próżniowa przyssawka do płytek 

3. Bezpieczne przenoszenie elementów

Przyssawka do płytek - rodzaje i zastosowanie

Przyssawka do płytek jest niewielkim, ale bardzo praktycznym narzędziem. Taki mały pomocnik glazurnika lub budowlańca, ułatwi przenoszenie dużych i ciężkich lub delikatnych przedmiotów, np. gresu, glazury lub szklanych szybek. W czasie układania płytek, łatwo o nieszczęśliwy wypadek, ponieważ fragmenty pękniętej płytki lub szyby mogą nas pokaleczyć. W dodatku, dźwiganie może nadwyrężyć nasz kręgosłup. Przyssawka do przenoszenia płytek, pozwala na bezpieczną i wygodną pracę. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu, ułożymy płytki bardziej precyzyjnie, ponieważ pomaga ono lepiej dopasować położenie płytki przed jej przyklejeniem. Praca z przyssawką to także oszczędność czasu, ponieważ możemy przenosić elementy szybciej, bez obawy, że ulegną uszkodzeniu. Na rynku dostępne są pojedyncze przyssawki, podwójne oraz próżniowe. Są przeznaczone zarówno do dużych płytek, jak i tych mniejszych. Świetnie sprawdzą się na chropowatej powierzchni płytki, ale nie zawiodą również na gładkiej powierzchni. Aluminiowy korpus i ergonomia uchwytu sprawiają, że przenoszenie dużych i małych elementów staje się łatwiejsze i wygodniejsze. 

Próżniowa przyssawka do płytek

Narzędzia do przenoszenia płytek produkowane są w różnych rozmiarach. Dlatego warto kupić kilka, ponieważ przydadzą się do przenoszenia płytek różnej wielkości. Glazurnicy bardzo chwalą sobie przyssawki próżniowe. Umożliwia ona bezpieczne przenoszenie spieków gresu, płytek, szyb, a nawet blachy. Urządzenie ma korpus wykonany z  niezwykle wytrzymałego tworzywa sztucznego oraz dobrej jakości gumy, której średnica robocza wynosi 22 cm. Uchwyt przyssawki jest wyposażony w system tłokowy, który służy do usuwania powietrza znajdującego się między przyssawką a powierzchnią przenoszonego elementu. Przyssawka wyposażona jest w aluminiowy cylinder pokryty warstwą silikonu, co zapobiega wyśliźnięciu się narzędzia z dłoni. Dzięki manometrowi, z którym zintegrowana jest przyssawka, można obserwować i regulować siłę docisku, za pomocą specjalnego spustu. Wskazania manometru, podpowiedzą nam, kiedy kiedy siła chwytu staje się słabsza i kiedy trzeba odpompować więcej powietrza, w celu zwiększenia ciśnienia. Co ciekawe, można to robić bez konieczności odrywania przyssawki od płytki. 

Bezpieczne przenoszenie płytek

Przy zakupie przyssawki do płytek warto zwrócić uwagę na jej maksymalny udźwig. Każda przyssawka, niezależnie od rodzaju powierzchni materiałów, które będziemy przenosić, wymaga przestrzegania kilku zasad użytkowania. Po pierwsze, płytki lub szyby powinny być starannie umyte i odtłuszczone. Ta sama zasada dotyczy wewnętrznej części przyssawki. Również musi być czysta i nie może znajdować się na niej tłuszcz. W przeciwnym razie, narzędzie nie uchwyci płytki dostatecznie mocno. Płytki i przyssawka powinny także zostać osuszone. Następnie należy przyłożyć ją w wybranym miejscu i wypompować powietrze. Jeśli używamy przyssawki próżniowej, możemy z powrotem wpompować powietrze, używając specjalnej dźwigni.

Wyświetlony 510 razy