piątek, 28 październik 2022 18:34

Piece gazowe dwufunkcyjne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
piece gazowe dwufunkcyjne piece gazowe dwufunkcyjne pixabay

Zakup nowego pieca gazowego wiąże się nie tylko z kosztami, lecz także powinniśmy pomyśleć jaki wybrać by na dłuższą metę czerpać tylko korzyści.

Piec gazowy dwufunkcyjny jest świetnym wyborem, jeśli decydujemy się na źródło centralnego ogrzewania w naszym domu.

Jeśli jesteśmy na etapie budowania domu, już w projekcie powinniśmy uwzględnić jak będziemy ogrzewać nasz dom. Czym kierować się przy wyborze pieca gazowego dwufunkcyjnego? Podpowiadamy!

Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny?

piece gazowe dwufunkcyjne mają za zadanie nie tylko ogrzanie wody, potrzebnej nam do codziennego użytku, lecz także zapewnienia ciepła w całym domu, za pomocą kaloryferów, w których też ogrzewana jest woda, przez co oddają one ciepło na pomieszczenia. Działanie pieca dwufunkcyjnego gazowego jest bardzo proste. Do palnika dostarczany jest gaz, następnie generowana jest iskra. Palący się płomień podgrzewa wodę. Jednak by w naszym domu było ciepło i wszystko działało, jak należy musimy kupić piec o odpowiedniej mocy.

Jak dobrać piec gazowy dwufunkcyjny do domu lub mieszkania?

Wbrew pozorom dobór pieca jest nie lada wyzwaniem. Osoba nieznająca się na kryteriach nie będzie w stanie poradzić sobie bez pomocy specjalisty. Głównym wyznacznikiem jest, to jaką powierzchnię planujemy ogrzać. Inna moc będzie wykorzystana w domu jednorodzinnym, a inna w domu wielorodzinnym. Na jakie odpowiedzi musimy udzielić odpowiedzi przed wyborem mocy kotła?

  • sposób ocieplenia budynku
  • powierzchnia ogrzewanego budynku
  • wysokość pomieszczeń

Zapewne zastanawiasz się czy rodzaj budulca z jakiego został stworzony dom ma znaczenie. Otóż, tak jest to kluczowe kryterium, jeśli chodzi o dobór pieca. Inny piec będzie zastosowany w domu z cegły, a inny w drewnianym. Przede wszystkim główną rolę gra tutaj ocieplenie budynku. Jeśli budynek nie jest ocieplony moc będzie większa.

  • Gospodarz nieocieplonego domu musi zaopatrzyć się w kocioł o mocy 100-130 W na metr kwadratowy
  • Gospodarz domu ocieplonego styropianem o grubości 40-60mm musi zaopatrzyć się w kocioł o mocy 80-100 W na metr kwadratowy
  • Gospodarz domu ocieplonego styropianem o grubości 80-100mm, musi zaopatrzyć się w kocioł o mocy 60-80W na metr kwadratowy powierzchni.

Dobór odpowiedniego kotła gazowego dwufunkcyjnego nie jest łatwa. Liczy się wiele czynników, które wpływają na efekt finalny.

Rodzaje pieców gazowych dwufunkcyjnych

Kotły dzielimy na wiszące, stojące i kondensacyjne, kotły z otwartą komorą spalania i z zamkniętą komorą spalania. Każdy rodzaj musimy dopasować do swoich oczekiwań i warunków mieszkaniowych. Jeśli spełnimy wszystkie warunki z pewnością będziemy usatysfakcjonowani działaniem. 

Wyświetlony 648 razy